Ordu’da 30 Ağustos Utku Bayramı kutlamaları

Kargaşa’da 30 Ağustos Galebe Bayramı’nın 100. sene dönümü, düzenlenen törenlerle kutlandı.

30 Ağustos Yengi Bayramı kutlamaları, Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Burada planlı törende protokol yoluyla Atatürk Anıtı’na çelenk koyuldu. ihtiram duruşu yapılması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile Atatürk Anıtı’ndaki tören sona erdi. Çelenk koyma töreninin arkası sıra, vilayet makamında tebrikat töreni yapıldı. 30 Ağustos Galibiyet Bayramı kutlamalarına, Kalaba Lisesi uğrunda yapılan tebrik kartı töreni ile bitmeme edildi. Törende, günün mazmun ve önemini belirten konuşmayı Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Meze Akşahin yaptı.

“Zaman, 100 sene önce 1922 yılında Kocatepe’de, Dumlupınar’da, Afyon Ovası’nda sırtında kurşun taşıyanların, silahını kapıp cepheye koşanların, haksızlığa, zulme, esarete cebin savaş edenlerin ve ebedi başkomutan Mustafa Kemal’in önce misyon adına gösterdiği Akdeniz’e doğru gelecek koşanların sel olup İzmir’e aktığı ayrımsız gündür” diye niteleyerek, konuşmasına başlayan Akşahin, “30 Ağustos 1922 tarihi, Türk ulusunun kendisini esir etmek talip, emperyalist ve istilacı güçlere karşı; kadınıyla, çocuğuyla, ordusuyla topyekün verdiği bir cenk ve millî benliğini kurtardığı ve yengi destanını yazdığı bire bir gündür. Ulusumuzun tarihi, temas sayfası değerli harflerle yazılmış destanlarla doludur. Bu destanların yazarları; Niğbolu’da, Çaldıran’da, Mohaç’ta, Çanakkale’de, Kahramanmaraş’ta, İnönü’de, Sakarya’da, Afyon’da ve İzmir’de aynı gül bahçesine girercesine karaca toprağa girmiş yiğit şehitlerimiz ile kıymetli gazilerimizdir. Mazisi görk ve şerefle mahmul benzeri milletin çocukları namına, bu zaferle hangi büyüklüğünde övünsek azdır. Zira gelişigüzel evresiyle mutasavver, mücehhez, yönetilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekat Türk milletinin ve bağrından çıkardığı ordusunun erdemli nüfuz ve kahramanlığını tıpkı misil elan kanıtlamıştır” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın peşi sıra Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Utku Bayramı mesajı okundu. Jandarma Gedikli Peş Çavuş Yad Eller Kayadibi ise günün hissiyatına dair “30 Ağustos” adlı şiiri seslendirdi. Ordu Lisesi önünde düzenlenen 30 Ağustos Galibiyet Bayramı tebrik programı, sancak ve flamaların, muharip gazilerin, askeri birliklerin tören geçişiyle sona erdi.

Zafer Bayramı kutlamalarına, Kargaşa Lisesi uğrunda yapılan tebrik töreni ile bitmeme edildi. Burada planlı törene CHP Kalaba Mebus Mustafa Adıgüzel, Kalaba Büyükşehir Şehremini Dr. Mehmet Hilmi Güler, Cıvıl Cıvıl Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, İdare Mahkemesi Başkanı Beytullah Selman, Rüşvet Mahkemesi Başkanı Eşref Başeskioğlu, Kalaba Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Baro Başkanı Av. Sibel Torun, Ilbay Yardımcısı Ayhan Durmuş, İl Bitirmiş Komutanı Albay Numan Gariban, İl Itimat Müdürü Şark Dokunaklı, Altınordu Şehremini Aşkın Merasim, Cıvıl Cıvıl Askerlik Şubesi Başkanı Kaymakam Ahmet Kayran, daire müdürleri, siyasal parti, iz kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, askeri erkan ile vatandaşlar katıldı. – ORDU

Share: