İzmir’de 30 Ağustos Galibiyet Bayramı coşkusu

İzmir’de 30 Ağustos Utku Bayramı’nın 100. yıl dönümü Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen törenle coşkuyla kutlandı.

26 Ağustos’ta başlayıp 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlanan Büyük Saldırı ve Başkumandanlık Saha Muharebesi’nin 100. sene dönümü ve Galibiyet Bayramı, İzmir’de kutlanmaya başladı. Bölüm boyu sürecek olan kutlama ve törenler, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen çelenk töreniyle önceden, törene İzmir Valisi Ağır Essah Köşger, Ege Ordusu Komutanı Korgeneral Eksiksizlik Eskimemiş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer, siyasal parti yer başkanları, milletvekilleri, ilçe şehremaneti başkanları ve çokça sayıda vatandaş katıldı. Bayramın önceki töreninde İzmir Valisi Ağır Yakınlarında Köşger, Iye Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Büyük Aşırı ve İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer Atatürk anıtına çelenk sundu. Korku duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra çelenk töreni sona erdi.

Kutlamalar İzmir Valiliğinde gerçekleşen tebrikat töreniyle devam ederken, ardından iklim protokolü ve askeri erkan Cumhuriyet Meydanı’daki yerini tekrardan aldı. Vatandaşlar ellerinde bayraklarla kutlamalara haremlik ederken arkası sıra Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Utku Bayramı kutlama mesajı okundu. Arkası Sıra Gelgel Savunma Üst Mülazım Yusuf Eldemir, günün meal ve önemini belirten konuşmayı yaptı.

Konuşmanın ardından program resmi askeri derbent töreniyle sona ererken, kutlamalara Veli Ordusu Garnizon Komutanlığı bandosu üstelik uzanım kattı. – İZMİR

Share: