TPAO Umumi Müdürü Bilgin, doğal gaz kontrol ve tart faaliyetlerini değerlendirdi Açıklaması

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Umumi Müdürü Melih Konak Bilgin, “Oruç Resi Bey gemimiz, kabiliyetleri geliştirilerek Akdeniz’da yıpranmamış görevlere yönlendirilmek amacıyla hazırlanıyor. Mail bire bir tarihte onun da görev süresi gene başlayacak.” dedi.

Dünya Yer Yağı Jeologları Birliğince Trabzon’de ayrımsız otelde düzenlenen Karadeniz’da Kontrol, Istihsal ve Süper Kesim Düşüncesi Konferansı’na katılan Bilgin, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Daha evvel Bükreş ve Batum gibi Karadeniz’in değişik şehirlerinde eğlenceli olarak yapılan konferansa bu kere Trabzon’un familya sahipliği yaptığını tamlayan Bilgin, alelhusus Karadeniz’birlikte TPAO’nun yaptığı keşiflerden sonraları ortaya sâdır potansiyeli daha dolgunca idrak etmek ve henüz gür görmek için petrol jeologlarının birbiriyle maharet düşünüm alışverişini vurmak için tıpkısı arada olduğunu söyledi.

Sakarya Doğal Gaz Sahası’ndaki çalışmalar

Bilimci, Fatih tetkik gemisinin 21 Ağustos 2020’üstelik Karadeniz’da Türkiye’nin tarihindeki yeryüzü nazik doğal gaz keşfini yapmasının ardından Sakarya Doğal Gaz Sahası’nda hesaplı çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Âlim, şöyle bitmeme etti:

“Sakarya Doğal Gaz Sahası’nın geliştirilmesi faaliyetleri içerisinde belirleme kuyularını imtihan ederek aslında rezervuarın davranışını henüz gani intikal etmek üzere yaptığımız icraat nazik bir serian devam ediyor. Sakarya Doğal Gaz Sahası’nda yaptığımız icraat, karada yapılan gaz el işi tesisleri, denizde yapılan boru hatları ve bahir tabanı konveksiyon sistemleriyle gelişigüzel üç esas ayrı grup halinde birbirinden özgür adına yürütülüyor. Bu çalışmaların esas hedefi, Eş 2023’te evvel gazı sisteme teyit edebilmek üzere kurulmuş vaziyette. Türkiye, daha çok Karadeniz baseninde yaptığı çalışmalarla beraber hem operasyonel kabiliyetini herkese, dünyaya, acun erke sektörüne ispatlamış ve geliştirmekte olan benzeri mutluluk konumunda. Esas hedefimiz 2030 yılına kadar Türkiye’nin gaz ihtiyacının tamamını karşılayacak hamleleri muktedir olmak.”

Sakarya Gaz Sahası’nın geliştirme projesinin esmer tesisleri ayağının Filyos’ta olduğunu anımsatan Bilim Adamı, “Denizden boru hatlarıyla mevrut gaz, Filyos’ta işlenerek millî şebekeye konfirmasyon edilecek. Deniz tabanına kurduğumuz sistemler ve borazan hatları, kişmiri tesisleriyle bu arada tümce doğru olacak.” dedi.

Bilim Adamı, bütün projelerde evcil âdem ve gelişim gücüne büyük önem verdiklerini, bundan muhit evcil mühendis ve teknikçi doldurmak, Türkiye’nin petrol endüstrisindeki insan kaynağını yetiştirmek amacıyla Yükseköğretim Oturmuş iş birliğinde, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Çaycuma Çığır Yüksekokulunda (MYO) civar lisans programı açılmasını sağladıklarını söyledi.

Bölümün elan önce yılında Türkiye’nin yeryüzü yüksek puanlı MYO bölümlerinden biri haline dönüştüğünün altını çizen Âlim, “Lahzada arkasından bile lisans öğrencileri amacıyla burs programı geliştirdik. Bu programa birlikte Türkiye’nin evvel 1000’i içerisinden 10 mektepli başvurmuş durumda. Bu sayının her an artacağını düşünüyoruz. Gençlerimize; bize, kurumumuza ve ülkemizin geleceğine duydukları büzük üzere teşekkürname ediyoruz. Bizim birlikte görevimiz, gençlerimizin bu güvenini boşa çıkarmamak ve onlara asla mahcup olmamak Allah’ın izniyle.” diye konuştu.

“Karadeniz’in rastgele köşesini adım adım tarayacağız”

doğal gaz taharri faaliyetleri kapsamında Kalabalık ve Ünye’birlikte yapılacak çalışmalara birlikte değinen Bilim Adamı, sismik araştırı yapacak Barbaros Hayrettin Ağırbaşlı gemisinin Ünye Limanı’na geldiğini anımsattı.

Barbaros Hayrettin Gösterişli gemisinin, Karadeniz’in mutedil ve gün doğusu kısmında artan sismik açıkları kişiselleştirmek için görevine devam ettiğini belirten Bilgin, şunları kaydetti:

“Bu çerçevede biz Karadeniz’in tamamını aynı süper basen kendisine ele alıyoruz. Elhak bugünkü toplantının amaçlarından birisi bile bu olgu üstünde düşün alışverişinde mevcut olmak. Hep bu süreci yararlanmak için, jeolojiyi fehmetmek için haddizatında sismik çalışmalara ihtiyaç var. Barbaros Hayrettin Vakur gemimiz bu sismik çalışmaları berhava etmek amacıyla görevlendirilen gemilerden bire bir tanesi. Tıpkısı başkası üstelik Oruç Reis gemimiz. Oruç Başbuğ gemimiz da kabiliyetleri geliştirilerek Akdeniz’birlikte yıpranmamış görevlere yönlendirilmek için hazırlanıyor. Yakın bire bir tarihte onun da fariza süresi yeniden başlayacak.”

Kalabalık, Ünye ve Karadeniz’deki farklı bölgelerde gizil vadeden sahaların, evleviyet verdikleri alanların olduğunu ve buralarla ilişik çalışmaların iş planı çerçevesinde devam ettiğini anlatan Bilim Adamı, “Barbaros Hayrettin Rabıtalı gemimizden ati veriler, sondajlardan aldığımız doneler hep bunların bütünü esasen bu aksiyon planının içerisinde. Öncelikleri ara sıra değiştirebilir, öne alınabilir, biraz daha ertelenebilir amma anne itibarıyla söylenmesi gereken şu; Karadeniz’in seçkin köşesini yavaş yavaş tarayacağız ve kazıyacağız.” diyerek konuştu.

Share: