Sisi’den Türkiye’ye alın beklemedik kadem! Türkiye ile Mısır’ın arası yeniden gerilecek

Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile tafsilatlı tıpkısı sürenin arkası sıra tıpkısı araya mevrut Akdarı Cumhurbaşkanı Abdülfettah es Sisi’den şok tıpkı kadem geldi. Sisi, Mısır’ın Akdeniz bölgesindeki bahir sınırını tanımlayan kullanılmamış benzeri kararname imzaladı. Sisi’nin imzalamış olduğu kararnamede, “Akdarı’ın karasuları Mısır- Libya esmer sınırı 1. noktadan başlar ve 8. noktaya ulaşacak şekilde 12 deniz mili devam mesabe. Bu vesileyle Darı’ın bat bahir sınırı 8. noktadan kuzeye akla yatkın harcama” ifadeleri kullanıldı.

MISIR TÜRKİYE’NİN DENİZ ALANLARINDA ADALET İDDİA ETTİ

Sisi’nin 595/2022 çevrilmiş reislik kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Böylelikle Mısır, Türkiye’nin Libya ile imzaladığı Bahir Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Uyuşma Muhtırası’nda belirttiği alanlarda hak tez etti.

TÜRKİYE-LİBYA ANLAŞMASI

Türkiye bölgedeki yoğun etüt ve arama faaliyetleri sonrası, Başbuğ Recep Tayyip Erdoğan ile Libya Millî Hükümeti Riyaset Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac arasında 27 Kasım 2019’da Deniz Bitirme Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Anlaşma Muhtırası’nı imzaladı. BM’nin de kayıt altına aldığı sözleşme, kıyıları kopça Türkiye ve Libya’nın ortada ana kara sahanlığının karşılık meydanlık (equidistance) temelinde belirlenmesini öngörüyordu.

GEÇTİĞİMİZ HAFTALARDA EL SIKIŞMIŞTI

Katar’ın başkenti olan Doha’da Acun Kupası etkinliğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Akdarı Heybet Başkanı Sisi’nin umum sıkışmıştı. Tafsilatlı aynı müddet sonraları aynı araya mevrut iki cumhurbaşkanının bu adımı Kahire- Ankara hattındaki normalleşmeyi hızlandırmıştı.

Share: