UNICEF: Ukrayna’da tahminî 7 milyon yavru, enerji krizi dolayısıyla risk altında

Birleşmiş Uluslar Çocuklara Arkalama Fonu (UNICEF), Ukrayna’da enerji altyapısına müteveccih saldırıların, kestirmece 7 milyon çocuğu riske attığını açıkladı.

UNICEF’ten yayımlanan raporda, “Ukrayna’dahi nazik erke altyapısına yönelik bitmeme fail saldırılar, Ukrayna’daki neredeyse seçme çocuğu (kestirmece 7 milyon çocuğu) sürekli zindelik, sıtma ve suya erişimden yoksun bırakarak, sıcaklıklar düşmeye bitmeme ederken henüz fazla riziko altına sokuyor” denildi.

Raporda, çocukların eksi 20 dereceyi gören antipatik havada faaliyet ve bilvasıta yerine ısınmadan mahrum kaldığı, ayrıca genel ağ kesintileri yüzünden çevrimiçi eğitim alamadıkları da anlatım edildi. Su kesintilerinin sakil hastalıklara kat açabileceği kaydedilen raporda, “Engebeli akarsu sistemleri, batar, mevsimsel grip, suyla bulaşan hastalıklar ve COVID-19 amacıyla doğrusu son evre yüksek olan riskleri elan da artırmaktadır” ifadeleri kullanıldı.”MİLYONLARCA ÇOCUK KASVETLİ BİR KIŞLA KARŞI KARŞIYA”

UNICEF İcra Direktörü Catherine Russell, “Milyonlarca çocuk itici ve karanlıkta sıkıntılı ayrımsız kışla karşı karşıya. Çocuklar, donma koşullarının getirdiği apansızın tehditlerin ötesinde öğrenme, arkadaşları ve aileleriyle bağlantıda kalma yeteneğinden dahi yoksun kalıyor. Bu birlikte hem fiziki hem da zihnî sağlıklarını büyük ayrımsız riske atıyor” dedi.

Share: