Bakanlar Varank ve Kirişci, Kahramanmaraş’ta koz ve kültür festivaline katıldı

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin uluslararası ilişkilerde, acun siyasetinde talimat düz değil, zat kararlarını veren aynı mevki haline geldiğini belirtti.

Bakan Varank, Kahramanmaraş’ta 7. Çağlayancerit Koz ve Kültür Festivali’nde yaptığı konuşmada, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 20 yıldır “Türkiye’yi nasıl tıpkısı girişim henüz ileriye götürürüz, zahir asri medeniyetler seviyesine çıkarırız, bu ermiş milleti genişlik iyice imkanlarla arz güzel hizmetlerle tanıştırırız?” derdinde olduklarını söyledi.

Ülkenin seçkin karış toprağında evcil yönetimlerin bile desteğiyle bu us doğrultusunda bakım etmeye çaba gösterdiklerini anlatan Varank, şunları kaydetti:

“Biz çalışmaktan apayrı benzeri özdek bilmiyoruz zira tığ inanıyoruz kim bu eren millete gitmek şereflerin yer yücesi. ve Allah’ın izniyle dahi 2023’ten itibaren çokça elan hızlı benzeri şekilde çalışmaya bitmeme edeceğiz. Çok henüz nazik aynı gayretle çalışmaya bitmeme edeceğiz. Kâfi ki biz benzeri olalım, bu arada olalım. Allah’ın izniyle bunu yaptığımızda bizim üstesinden gelemeyeceğimiz tek molekül olanaksız. Bakın New York’ta hep acun liderleri BM’nin karşısındaki Türkevi’ne gelip Cumhurbaşkanımızla görüştü. Cumhurbaşkanımız, New York’tan önce Orta Asya’daydı. Doğu’nun balaban devletlerinin liderleriyle tıpkısı araya geldi. Şu anda Türkiye, uluslararası ilişkilerde acun siyasetinde ferman alan değil, özlük ayakları üstünde, öz kararlarını veren bir ülke haline geldi.”

Türkiye’yi yalnız başına yetebilen tıpkısı devlet haline getirdiklerini vurgulayan Varank, tekmil bunları milletin 20 yılda verdiği destekle başardıklarını ifade etti.

Bakan Varank, acun genelinde yaşanan bir nice cenk ve krizde arabuluculuk yapılması gerektiğinde evvel akla mevrut ülkenin Türkiye olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Cidal oluyor, hububat krizinden bahsediyorlar hangi diyorlar, ‘Tahıl krizinde kim arabuluculuk yapar’ diye sorduklarında akıllarına kim geliyor? Recep Tayyip Erdoğan geliyor. ‘Ukrayna ile Rusya’yı sulh masasına nerde oturtabiliriz’ dediklerinde akıllarına hangi geliyor? Türkiye geliyor, İstanbul geliyor. Altın kardeşlerim, bu yalınç olmadı, biz bunun mücadelesini verdik. Türkiye kendiliğinden yetebilen, özlük çıkarları neyi gerektiriyorsa onun istikametinde giden tıpkısı mevki haline geldi. ve 2023’te işte şuna karar vereceğiz, Türkiye kişi politikalarını uygulayan tıpkısı ülke mi olacak yoksa Avrupa’nın, Amerika’nın ağzının içine nazır bir devlet mi olacak? Bunun kararını 2023’te vereceğiz ve tığ inanıyoruz ki Maraşlı hemşerilerimiz 2023’te doğru kararı verecek ve inşallah biz Türkiye’yi adalet ettiği yerlere bütün beraber getireceğiz. “

“İnsan da doğduğu topraklarda geçimini realizasyon etmeli”

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci dahi tarım alanı ilkin atılmak için, şehirlerin kendi kendine yetebilmesiyle ilişkin icraat yaptıklarını aktardı.

Kendisinin bile yıllar ilk Kahramanmaraş’ta darülfünun olmaması zımnında Çukurova’ya göç ettiğini anlatan Kirişci, “Tığ ülkeler adına bittabi kendimize yeterliliğin peşindeysek şehirler adına bile kendimize kifayet etmek durumundayız. Bununla ilgili tarım noktasında de özellikle bunu biz ‘kent tarımı’ kendisine üstelik tanımlıyoruz. Bu şehrin asli ihtiyaçlarının tekrar bu şehrin topraklarında üretilmesi esastır. Çağlayancerit haddizatında eksiksiz üstelik bunu yapmanın gayreti içerisinde.” diyerek konuştu.

Kirişci, suyun düştüğü yerde tutulması gibi insanın bile doğduğu topraklarda geçimini temin etmesi gerektiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“İşte bunun adı kırsal kalkınmadan geçiyor. Elbette Çağlayancerit aynı kaymakamlık amma burada üretilen özellikle Çağlayancerit cevizi öne çıktığı için söylüyorum. Ceviz başta atılmak amacıyla ister bitkisel üretim gerekse dahi hayvanca üretimde bizim tarafımızdan inşallah desteklenecek ve desteklenmeye devam edilecektir. Kahramanmaraş TKDK kapsamında olan bire bir ilimiz, kaldı kim biz 42 illa sınırlamadık sayıyı 81’e çıkardık. Çağlayancerit üzere bu desteklere ihtiyacı olan ilçelerimize inşallah tığ bire bir fazlalık ayrımcılık yapacağız.”

MHP Umumi Komutan Yardımcısı Sadir Durmaz üstelik tümen adına siyaseti tarihi hafıza üstüne nesir ettiklerini söyledi.

Durmaz, MHP Genel Başkanı Cesamet Bahçeli’nin Türk siyasi tarihine kemiksiz yeknesak büyüklenme adına kayda düşürdüğü “Geçmiş ülkem ve milletim” anlayışıyla, “Benim aklım hep Türkiye’dir” düşüncesiyle siyasa yaptıklarını dile getirdi.

Konuşmaların peşi sıra festival alanındaki stantları gezen Varank ve Kirişci, yerel lezzetleri tattı.

Share: