İzmir’de Kahramanmaraş Tanıtım Günleri başladı

İzmir Kahramanmaraş Ekin Turizm ve Dayanışma Derneğince (İZMİR MARAŞDER) organize edilen Kahramanmaraş Lansman Günleri başladı.

Bostanlı BOSPA Fuar Alanı’nda planlı etkinlikte, Kahramanmaraş’ın meşhur lezzetleri ve kente has değerlerin sergilendiği değişik stantlar açıldı.

Açılış programında mütekellim DOĞRU Tümen Umumi Başkan Yardımcısı Hamza Keskin, bu kabil etkinliklerin şehirleri haberleşme anlamında şişman bire bir görev ödeme ettiğini görmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

Keskin, İzmir’birlikte Anadolu’nun ayrı ayrı illerinden mevrut birçok vatandaşın kardeşçe adamakıllı tıpkısı maltalık yaşadığını anlatım etti.

Kahramanmaraş ile İzmir’in, tarihte çokça ayrımlı ayrımsız yeri olduğuna belen fail Incitici, şunları kaydetti:

“Sütçü İmam ile Hasan Tahsin neredeyse parçalanmamış karşı karşıya. Sütçü İmam Maraş’ta neyi ortaya koyduysa Hasan Tahsin da İzmir’da benzeri şeyi ortaya koydu. 12 Şubat’ta Fransız’a karşı elbette Maraşlılar gerekeni yaptı ve 1972-73’te İstiklal Madalyası’yla ödüllendirildiyse 9 Eylül’de İzmirliler, Egeliler, Yunan’a alın benzeri şeyi yaptı. Hamdolsun tarihimiz böyle güzelliklerle dolu, bu güzellikleri bile bu şekilde ortaya koyuyoruz.”

Acı, Kahramanmaraş’ın gastronomi yönünden varlıklı benzeri kent olduğunu bile sözlerine ekledi.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tuğgeneral, tanıtım günlerinin, şehirler karşı bilgelik sahibi başlamak ve onların kültürlerini tanımak üzere adamakıllı benzeri okazyon olduğunu anlattı.

Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçesi Belediye Başkanı İlhami Bozan ise etkinliğin düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Konuşmaların ardından İzmir Kahramanmaraş Hars Turizm ve Dayanışma Derneği Başkanı Cümbüş Narlı, protokol üyelerine ödül takdim etti.

Protokol üyeleri, henüz bilahare Kahramanmaraş’a katışıksız Maraş dondurmasını kesti, stantları gezdi.

Etkinliğe, CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Yüce Öztunç, Mut Partisi Genel Komutan Yardımcısı Şerafettin Kılıç, Karşıyaka Kaymakamı Özkan Demir, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Bilal Saygılı, siyasal partilerin ilçe başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Yöresel sanatçıların yer aldığı tertip, 26 Eylül’birlikte bitecek.

Share: