Sinop’un Angın Erfelek Kestanesi Tezgahlarda: 100 Gramı 25 Tl

MUSTAFA MAHIR

Sinop’un ünlü Erfelek kestanesi jale kendisine kilosu 100 teklik, kebap adına ise tıpkısı porsiyonu (100-120 gram) 25 liradan satılıyor.

Kent merkezinde gezmen tezgahta kestane kebabı satan Gelişigüzel Demirbaş, geçen yıl çiğ kestanenin kilosunu 60-70 liradan alırken bu sene 95-100 liradan alabildiklerini belirtti. Demirbaş, şunları söyledi:

“FİYATTAN ŞİKAYETÇİ OLAN DAHI VAR, EKONOMİK ŞERAIT ORTADA”

“Sinop Erfelek kestanesini satıyoruz. Anneden babadan yıllardır bu işi yapıyoruz. Erfelek köylerinde toplanan kestaneleri burada bölüt kavurarak satıyoruz. Jale olarak de satıyoruz, yer dışına dahi gönderiyoruz. Bu sene da kestane hasadı başlamış bulunmakta. Adamakıllı benzeri mevsim geçirmeyi diliyoruz. İnşallah bereketli bir zaman olur. Umudumuz kestanenin bereketli olması. Artağan olursa bağımlı kim artağanlık kendini dahi getirmiş peki. İnşallah sezonumuz da çoğalan ve kıvrak olur. Sabık sene kestanenin çiğ halini alışımız sezon başında 60- 70 lira ile başlıyordu.

Tığ bile 100 gramını 15 liraya, 150 gramını 25 liraya kabilinden fiyatlarla veriyorduk. Bu sene alışımız 95- 100 teklik. Eğer kestanede eksilme yahut kıtlık olursa bu rakam çıkar. Ama artağanlık olursa rakamlar muhakkak 1-2 haftaya düşer. Satışımız da porsiyon olarak satıyoruz, 1 porsiyonu 25 liraya satıyoruz. Bu bile 125 gram falanca oluyor. Fiyattan şikayetçi olan dahi var. Ekonomik şerait ortada. Gayet akla yatkın akıllıca diyen üstelik var. Biz sabık yıl mısırı 5 liraya satıyorduk. Bu sene 15 liralık. Özge illerle kıyasladığımız ahit darı değişik illerde 25-30 liralık. Vatandaştan aldığımız reaksiyon Sinop’un diğer illere gereğince daha akla yatkın olduğunu söylüyorlar. Tığ burada çokça insanla karşılaşıyoruz.”

Kaynak dökümü:

*Değme Demirbaş

*Incelik görüntülerShare: