Sinop Kale Surlarındaki Restorasyon Çalışmaları Iri Oranda Tamamlandı

MUSTAFA KANKIZIL

Sinop’un 2 bin 500 yıllık tarihi kermen surlarında tahminî 1 yıl önceki başlatılan restorasyon çalışmaları büyük oranda tamamlandı.

UNESCO Acun Mirası Arızi Listesi’nden düzlük kayran Sinop Kalesi’nde gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları iri oranda tamamlandı. Kalenin UNESCO Acun Kültürel Miras Listesi’ne girmesi hedefleniyor. Hars ve Turizm İl Başöğretmen Vekili Kip Süren, çalışmalarla ilgilendiren şu bilgileri verdi:

“Sinop kale ve surlarımızın acil onarım müstelzim bölümleriyle ilgilendiren birey güvenliği açısından ateş sunu fail noktalarda evgin namına onarılmasıyla ait tahminî 1 sene evvel başlatılan yenileme çalışmaları dakika itibariyle yüzdelik 80-90 tamamlandı. bu arada vadi projesiyle ortaya çıkan saat kulesinin dahi içinde bulunduğu kürsü birlikte müstacel tamir kapsamına alınarak yenileme çalışmalarının bitmeme etmesi üzerine şu dakika de icraat yürütülüyor. Bakanlığımız firez varlıkları ve müzeler genel müdürlüğü bedel temin ederek o bölgenin de tamamlanmasıyla ilişik çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.”

Kaynak dökümü:

*Dokuz Canlı Süren

*Kalelerden ilim görüntülerShare: