Samsun’da “Baytar Cerrahi Kongresi”

Samsun’da, 17. Ulusal 3. Uluslararası Veteriner Cerrahi Kongresi gerçekleştirildi.

OMÜ Baytar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Tütüncü, kentteki aynı otelde OMÜ Veteriner Fakültesi Veterinerlik Cerrahisi Temel Fen Dalı başkanlığınca düzenlenen kongrede yaptığı konuşmada, fakültelerinin Türkiye’deki 31 veteriner fakültesi arasında bu yıl üniversite yeğleme sıralaması bakımından İstanbul, Ankara ve Bursa’dan sonraları 4. sırada geldiğini söyledi.

Fakültelerinin Kovid-19 salgını süresince kapanmadan cıvıltı gösteren 2 fakülteden biri olduğuna meni fail Tütüncü, “Alelhusus hayvan hastanesi, bu süreçte bakım veren yapı taşlarımızdan biri oldu. Günümüzde bazen ülkelerde baytar cerrahi asıl olgun dalı; duyum yitimi, ışın bilimi, ortopedi kabilinden ya dahi cerrahi bunaltıcı bakım gibi alt disiplinlere ayrık vaziyette. Zımnında kongrenin, bu konunun de tartışılması yönünde fırsat verebileceğini düşünüyorum. Kongremize millî ve uluslararası bazda katılan veri insanlarına, özellikle da klinisyen meslektaşlarımıza, tendürüst akademisyenlere müfit olmasını diliyorum.” diye niteleyerek konuştu.

OMÜ Baytar Fakültesi Veterinerlik Cerrahisi Ana Malumat Dalı Öğretim Üyesi ve kurultay başkanı Prof. Dr. Ahmet Özak üstelik kongrede 38’i namzet, 91’i poster yemek girmek için 129 tebliğin düzlük alacağını anlattı.

Özak, 2020’bile yapılması planlanan kongrenin Kovid-19 salgını zımnında ertelendiğini belirterek, “Kongremize İngiltere, İsveç, Bulgaristan ve Hollanda’dan gelen 7 akademisyenimiz var. Ensiz dışından misafirlerimizin anlatacağı konular, hem akademisyenlere hem başıboş baytar hekimlere hem dahi araştırma görevlilerimiz ve öğrencilerimize makro katkılar sağlayacaktır.” dedi.

???????Samsun- Sinop Baytar Hekimler Odası Başkanı Doç. Dr. Habib Muruz ise baytar cerrahi kongrelerinin Türkiye’nin sunu güzel etkinliklerinden biri olduğunu dile getirerek, “Kongreyi alelhusus azade veteriner hekimlerin kendilerini güncellemeleri açısından şişman benzeri okazyon yerine değerlendirmelerini umuyorum. Kurultay antrparantez, eskimemiş araştırmacılar üzere oldukça dinamik aynı deneyim olacak.” ifadesini kullandı.

Pet, çiftlik hayvanları, at, egzotik ve melez maltalık cerrahisi alanlarında sunumların yapıldığı kongrede antrparantez, elçi paydaşlar marifetiyle açılan stantlarda baytar cerrahisiyle ilişkin yapıt ve materyaller üstelik sergilendi.

Share: