Sinoplu Vatandaşlardan ‘Cami’ Tepkisi: “Bakan’ın Sözü Havada Kaldı”

MUSTAFA BECERIKLI

Sinop’taki Yıpranmamış Mahalle’da işlek vatandaşlar, TOKİ eliyle yapılan Sinop Site Meydanı Projesi kapsamında; Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Alım’un “200 metrekareye 400 kişilik cami yapın” talimatına rağmen mahallelerine 30 şahsiyet cami mensur edilmesine reaksiyon gösterdi. Sinoplu Mete Gündeş, “Vekil’ın sözünün zaman havada kaldığını görüyoruz. Biz, 400 kişiden vazgeçtik. Buraya, bize ayrımsız çatı yaptılar, 30 kişilik. Bu da natürel olarak Sinoplu vatandaşların tepkisine neden oluyor. ‘Bu hangi gestalt bina’ diyorlar” dedi.

Sinop’taki Bakir Mahalle’bile, Vekil Tasavvur Gurur’un “200 metrekareye 400 yabanlık cami yapın” talimatına rağmen 30 yabanlık cami düz yazı edildi. Yıpranmamış Mahalle’de yaşayan kısaca 50 yurttaş, mahallerine yapılan caminin uğrunda toplanarak duruma aksülamel gösterdi. Vatandaşlar yerine izah işleyen Sinoplu Mete Çağdaş ise şunları söyledi:

“Eskimemiş Mahalle sakinleri yerine buradayız. Yeni Mahalle, 6 bin nüfusa topluluk ayrımsız mahalle. Sinop’un nazik mahallelerinden biri ve bizim mahallemizde camimiz bulunmayan. Mutedil çağdaki gibi yerin altında ayrımsız mescitte kılınıyor namaz. İnsanlarımız buraya sığmıyor. İnananlar buraya sığmıyor. Bu yüzden Belde ve Şehircilik Bakanı’mız Sayın Murat Çekicilik, Sinop’u mülakat ettiğinde bizzat kendisinden ego dilek etmiştim. Kendisi üstelik bana ve beraberinde bulunanlara, hassaten TOKİ Başkanı’na, ‘Buraya, 200 metrekareye 400 kişilik cami yapın’ emrini vermişti. Sayın Nazır’ın bu sözünün zaman havada kaldığını görüyoruz. Biz, 400 kişiden vazgeçtik. Buraya, bize bir yapı yaptılar, 30 kişilik. Bu birlikte doğal namına Sinoplu vatandaşların tepkisine neden oluyor. ‘Bu hangi minval bina’ diyorlar. Doğaya ve dokuya makul değil. Biz, Selçuklu mimarisi ile burada, Türk milleti, Türk devleti ayakta durduğu sürece o cami de burada kalsın istedik. Türkiye’nin üç tarafı denizle kuşatılmış. Ne limana gidersek gidelim, ne liman şehrine girersek girelim sizi aynı cami karşılar, benzeri minare karşılar. Türkiye’nin deniz sahili kısmında gelen turisti, gemileri karşılamayan minaresiz bir tane toprak Sinop’tur. Onun üzere tığ, burada, deniz boyu kenarında minareli bir cami istedik. Onlar dedi ki ‘Hayır mescit olsun’. Biz, minare olsun istedik. Sebep minare istemiyorlar? Çünkü minarenin ucunda biliyorsunuz alem var. Yani haçla hilalin savaşı halen devam ediyor demek. Bizim buradaki toplanmamızın amacı, Sayın Cumhurbaşkanı’mıza sesimizin duyurulması. Tığ, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bundan haberi olmadığına yürekten inanıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bundan haberi namevcut. Sayın Kasaba Bakanı’mızın dahi bundan haberi olmadığına candan inanıyoruz. Zira kendisi şahsen söz verdi. Üste geldiğinde iki kez sordum. ‘Merak ika, oraya o cami yapılacak’ dedi. Amma gördüğünüz kabilinden hangi efsus kim cami arasında yok. Burada Sinop Valisi, hükümeti kaşkariko fail iklim başkanı acaba birilerinden mi korkuyor? Burası Yunanistan değil. Bulgaristan değil. Burası benzeri Mütedeyyin şehri. Yüzde 99’u Dindar olan tıpkı ülkenin şehri bura.”Share: