Sis altındaki Garp Karadeniz yaylaları güzün da ziyaretçilerini ağırlıyor

Doğası, bozulmamış havası, gölleri ve manzarasıyla herhangi bir sezon yeryüzü çokça yeğleme edilen rotalar beyninde mevcut Düzce’deki yaylalar, sonbaharda birlikte özensiz ziyaretçilere ve kampçılara ev sahipliği yapıyor.

Düzce’de belde illere sınırı olan Yıldız Anadolu Dağları’nın fasıla yaylaları Güzeldere, Pürenli, Hera, Derebalık, Kardüz, Odayeri ve Balıklı, yazın yemyeşil doğası ile çokça sayıda misafiri ağırladı.

Sonbaharın gelmesiyle çoğu ant sis altında küsurat yaylalar, hava sıcaklıkları düşmesine karşın ziyaretçileri ve kampçıları ağırlamaya devam ediyor.

Şehir gürültüsünden uzaklaşmak için alelhusus İstanbul ve Ankara kabilinden ana şehir kentlerden yaylalara gelerek kuş cıvıltıları beyninde dolaşan misafirler, natür ve göl manzarası eşliğinde ruhsal gerilim atıyor.

Ziyaretçiler, çevrelerini muhasır dağların tabloları aratmayan manzarasında sevinçli sıra geçiriyor.

“Çevreyi, doğayı akman sancımak kaydıyla elkızı”

Eş grubuyla Ankara’dan Düzce ve Bolu’ya sınırı kâin Pürenli Yaylası’na dinlenme kampı yapmaya mevrut Emre Antrenör, AA muhabirine, internetten domuzuna yorumlar okumaları konusunda buraya geldiklerini anlattı.

Kamp boşaltmak isteyenlerin Pürenli’ye katiyen gelmesi gerektiğini anlatım fail Koç, “Çevreyi, doğayı temiz ağrımak kaydıyla gelsinler. Doğa harikası birlik tıpkı meydan, havası saf, gölü, manzarası çok evire çevire. Burada 3-4 yayla var. Buraya gelecek olanlara, bu yaylaları gezmelerini ve irfan yapmalarını referans ederim.” dedi.

Çalıştırıcı, Ankara ve İstanbul’birlikte dinamik insanların bozulmamış havaya ihtiyaç duyduğuna bel ederek, “Burada çokça çok oksijen var. Şehrin gürültüsünden bakmak isteyenler üzere bu toprak çokça ülkü aynı vadi. Doğası çokça gür, kuş sesleri eşliğinde kamp ayırmak için biçilmiş hilat diyebilirim.” ifadelerini kullandı.

“Bura natürel seyir terası”

1850 rakımlı Kardüz Yaylası’nda küsurat 60 yaşındaki Erdoğan Somuncu birlikte alelhusus İstanbul’dan bir nice doğaseverin yaylayı ziyaret ettiğini anlattı.

Misafirlerin on paralık yarım olmadığını dile getiren Somuncu, “Ayrımsız nemli amcayı dinledim; ‘Bütün Karadeniz yaylalarını gezdim amma oksijeni bu kadar mübarek plato görmedim.’ dedi. Sıradan burasının natürel azimet terası olduğunu söyleyebilirim. Coğrafi olarak çok iyicene. Düzce Ovası ayağımızın altında. Sakarya’yı izleyebiliyoruz. Pamukova rüzgar güllerini görüyoruz. Bolu Mudurnu ve hava peyda olursa Akçakoca’birlikte denizi da görebiliyoruz. Yaylamız epey çokça evire çevire.” diye niteleyerek konuştu.Share: