Saatin kaç olduğunu hıfzetmek amacıyla 112’yi aramışlar

Saatin kaç olduğunu öğrenmek için 112’yi aramışlar

Elazığ’bile 112’ye yapılan uydurma çağrılar çığırından çıktı: 500 bin çağrının 400 bini tıraşçı

Elazığ’birlikte Ivedili Davet Merkezini hastalar üzere değil şahsi ihtiyaçlar üzere arıyorlar

ELAZIĞ – Elazığ 112 Ivedi Çağrı Merkezine 1 Aile 2022’den bu yana mevrut kestirmece 573 bin çağrı geldi. Bu çağrılardan 400 bini yersiz çağrı adına kayıtlara geçti. Bazen vatandaşların saati sanmak amacıyla 112’yi aramaları bu kadarına üstelik pes dedirtti.

İçişleri Bakanlığınca evgin çağrıların bir tane merkezde toplanması amacıyla kurulan 112 Ivedi Çağrı Merkezi kısaca 2 sene geçmiş Elazığ’üstelik eskimemiş binasında hizmet vermeye başladı. 112 Acil Davet Merkezi, 1 Ev 2022 tarihinden bu yana 572 bin 720 çağrıyı davet karşıladı. Bu çağrılardan 172 bin 225’inin ana vaka olduğu belirtilirken, 400 bin 496 çağrının ise asılsız yahut abes çağrı olduğu bildirildi. Yine yıl içre davet merkezini rahatsız eden 6 kişiye Kabahatler Kanunu çerçevesinde 561 teklik yönetimsel para cezası kesildiği aktarıldı. Yersiz kendisine davet merkezini arayanlardan bazılarının ‘Saat birçok’, ‘Ferdî İhtiyaç’ ve ‘ Karayolları, cümbüş, doğalgaz ve su arızası’ şeklinde enteresan taleplerde bulunduğu öğrenildi.

“Rastgele saniye bizim amacıyla haddinden fazla majör”

Güç derecede uydurma veya boş davet aldıklarını ve bunun için vatandaşlardan duygun olmaları noktasında uyarılarda bulunan 112 Evgin Davet Merkezi Müdürü Cihat Top, “Çağrı merkezimizde çağrı karşılayıcı personelimizle birlikte inanma, bitirmiş, AFAD, itfaiye aracı, afiyet ve orman personelleri 112 çatısı altında fariza almaktadır. Bu yılın esasen kasım ayına kadar çağrı merkezimize mevrut 572 bin 720 çağrıyı çağrı gelecek personelleri yanıtlamış olup, bunun 172 bin 225 skor ana fenomen olurken 400 bin 496 tıraşçı çağrıya maruz kalmıştır. Temelsiz çağrıların fazla oluşu yersiz yerlere meşgul etmeleri, vukuf gayeli ve istişare hattı adına kullanmalarını sonucudur. Vatandaşlarımızdan ricamız, 112 Ivedili Çağrı Merkezi numarasını gereksiz yere meşgul etmemeleri, müstacel durumda hizmete alınma hakkına duymaları gerekmektedir. Değme saniye bizim üzere çok majör, saniyede can kurtarabilirsiniz” dedi.

“Kişisel ihtiyaçlarını buradan karşılamayı düşünenler oluyor”

112 Ivedili Çağrı Merkezinde fariza yapan acil davet karşıcı personellerden Mevlüt Emre Orhan ise “Burada vatandaşlara oldukça hızlı bakım vermeye çalışıyoruz. Tığ acul hizmet vermeye çalışırken birçok gereksiz hikâye ile karşılaşabiliyoruz. Bunlara yaşıt, hareketlilik, su ve doğalgaz arızası yaşayanlar arıyor, karayolları vukuf meşveret hattı kendisine arayan var. Şifahane randevusu amacıyla arayan var. Haddizatında burası müstacel davet merkezi olduğu için bunları kapsamamaktadır. Zımnında vatandaşlarımızın takkadak ivedi durumlarda 112’yi aramalarını tavsiye ediyoruz. Bunların yanında birçok enteresan olaylarla birlikte karşılaşabiliyor. Saatin kaç olduğunu soran vatandaşlarımız oluyor evet bile zatî ihtiyaçlarını buradan karşılamayı düşünenler oluyor. Bunların önüne geçebilmek için vatandaşlarımızın elan şuurlu davranması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Share: