ERÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sözüer bicik kanseri vakalarında artışa dikkati çekti Açıklaması

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Umumi Cerrahi Ana Fen Dalı Öğretim Üyesi ve Kayseri Bicik Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Sözüer, meme başı kanserinin yaygınlaştığını, bundan sonra 8 kadından birinde görüldüğünü söyledi.

Erciyes Üniversitesi Mücevher Nesibe Hastanesi girişine “Bicik Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında kadınları brifing için sergilik açıldı.

Burada açıklamada kâin Prof. Dr. Sözüer, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri ve Esenlik Müdürlüğü Amansız Hastalık Dairesi ile değme yıl farkındalık kurmak amacıyla bu etkinlikleri düzenlediklerini belirtti.

Erken tanının önemine dikkati çekici Sözüer, “Bicik kanseri erken teşhis konulduğu ahit tedavisi neredeyse yüzde 100’e yakın sağlanabilen bire bir çor. Onun üzere kadınlarımızı kendi kendine bicik muayenesinin ne büyüklüğünde mehabetli olduğu üzerine bilgilendirmeye çalışıyoruz. Memeyle ilgili bildirme ufak aynı sorun olduğu antlaşma müstacelen benzeri umumi cerrahi uzmanı yahut tıpkı amansız hastalık cerrahisi uzmanına şikayetlerini iletmeliler.” diye niteleyerek konuştu.

Sözüer, erkeklerde üstelik meme kanseri görülebildiğini, bu konuda hassas olunması gerektiğini rapor etti.

Bicik kanserinin yaygınlaştığına dikkati çeken Sözüer, şöyle bitmeme etti:

“10-15 yıl geçmiş gelişigüzel 12 kadında görüldüğünü söylüyorduk, sonra bunu 10 kadına indirdik. Çıktı 8 kadından birinde meme kanseri görülüyor. Temas 100 eş bicik kanserine değer tıpkısı eş kanseri görüldüğünü söyleyebilirim. Özellikle 40 yaşından sonra, alelhusus özellikle 50-55 yaşından sonradan meme başı kanserinin görülme sıklığı anbean artıyor. Ailede ana, şvester, ana yarısı üzere karı akrabalarında bicik kanseri görülenlerin çokça elan titiz olması gerektiğini söyleyebiliriz. Tekrar ayrımsız memesinde kanser tanıdık bir hastanın, ayrıksı memesinin bile kesiksiz haddinden fazla yakın takipte olması gerektiğini söylüyoruz. Eksantrik hastalıklar zımnında sine duvarına X ışığını almış hastaların yahut karı doğumla ilişik bambaşka hastalıklar nedeniyle östrojen kadar kadınlık hormon tedavisi ilaçları alanların henüz dikkatli olmalarını söylüyoruz. Sigara ve alkolün eke bire bir faktör olduğunu bile tabir etmem geçişsiz.”

Stanttaki doktorlar ve öğrenciler, bicik kanseriyle ilişik broşür dağıttıkları kadınları KETEM’e yönlendirdi.

Share: