Ölü Yıkayıcı imamlar pandemide yaşadıkları ruhsal zorluğu anlattı

Gassal imamlar pandemide yaşadıkları ruhsal zorluğu anlattı

Zorlu güzeşte pandemi dönemi gassal imamların aksiyon yükünü artırdı

Gassal mortocu Hamza Özkan:

“Normalde 3 yahut 4 eldiven takıyorduk”

Gassal mortocu Şükriye Ayhan:

“Hem görevimizi, hem üstelik ibadetimizi yapıyoruz”

ESKİŞEHİR – Tehlikeli geçen pandemi döneminde ruh bilimsel olarak yıpratıcı bir ortamda çalıştıklarını belirten Eskişehir Şehir Hastanesi’nde memur gassal mortocu Hamza Özkan, “Covidli cenaze geldiğini öğrendiğimizde çok yıpranıyorduk” dedi.

İşleri gereği tasa ve gözyaşı komple benzeri ortamda çalışan ölü yıkayıcı imamlar, pandemi döneminde şişman zorluklarla savaş verdi. Emrihak edenlerin yakınlarının hüznüne kuma olurlarken, koronavirüs salgınından dünya kendileri üstelik giderek tehlikeyle büyüklenme buruna kaldılar. Hastalığın oluşturduğu can kayıpları ile aynı ilişki halinde kâin Eskişehir Site Hastanesi’nde vazifeli gassal imamlar, yaşadıkları ruhsal zorlukları anlattı.

Normal cenazelere göre henüz çok tılsım almalarına rağmen koronavirüse kendilerinin üstelik yakalandığı belirten Eskişehir Site Hastanesi gassal imamları Hamza Özkan ve Şükriye Ayhan, akıbet dönemlerde salgın kaynaklı vefatların azalmasıyla rahatladıklarını üstelik belirttiler.

“Covidli cenaze geliyor dediklerinde bizi bayağı etkiliyordu”

Koronavirüs sebebiyle ahiret yolculuğu edenlerin cenazelerinin geldiğini öğrendikleri ant psikolojik yerine elan fazla yıprandıklarını tamlayan Eskişehir Kent Hastanesi gassal imamı Hamza Özkan, “Pandemide çokça yoğundu. Sonuç 4-5 aydır sakinledi ve çokça pir oldu. Imdi alışılagelen cenazeler geliyor. Covidli cenaze ayda 1 lime filan anca geliyor. Yani Covid sıradan bitti gibi tıpkı özdek. Covidli cenaze geliyor dediklerinde bizi bayağı etkiliyordu. Yıkamada henüz ince giyiniyorduk. Söz Gelimi normalde 3 ellik takıyorsak 4 ellik takıyorduk. İki sene önce tığ üstelik Covide yakalandık. Zannedersem cenazelerden bulaştı. Amma demin iyi gidiyor. Çokça dokunaklı benzeri dönem atlattık. Günde 10 şerha Covidli cenaze yıkadığımız zamanlar oldu. Amansız Hastalık ve duygu krizinden ahiret yolculuğu eden hastaların cenazeleri çok geliyor. Covid şu anda amiyane azaldı. Tabiatıyla hastanenin üstelik başarısı vardır bunun ortamında” dedi.

“Hem görevimizi yapıyoruz hem dahi ibadetimizi yapıyoruz”

Manevi kendisine azaltan aynı iz olmasına rağmen hem görev hem perestiş tıpkısı arada ilerlediği amacıyla memnuniyetini dile getiren Eskişehir Kent Hastanesi bayan ölü yıkayıcı imamı Şükriye Ayhan ise şu ifadeleri kullandı:

“Pandemide bunaltıcı çalıştık. Doktorlarımız, sayrılarevi çalışanlarımız yani hepimiz sakil çalıştık. Ama çok şükür atlattık. Çokça seyrek geliyor çıktı. Gelse da ibret geliyor. Şüphelilerde Covid diyerek geçiyor. Şu an normale döndü. Sürekli üzülenlerin içindesin, onlarla birlikte üzüntülerini paylaşıyorsun. Bir taraftan işimizi yapıyoruz, benzeri taraftan onlara manevi olarak yanlarında bulunuyoruz, onlara bindi çıkıyoruz. Herkese yıldız olanaksız. Çok şükür, Elhamdülillah Cenabıhak bize felek etti. Biz üstelik hem görevimizi yapıyoruz, hem bile ibadetimizi yapıyoruz.”

Share: