“Demir eksikliği sadece diyet ile düzelmez umar desteği da alınmalı” uyarısı

Dünya Aferez Birliği (WAA) Başkanı Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, çıpa eksikliğinin vakit kaybetmeden perhiz ile düzelmeyeceğini, derman desteği bile alınması gerektiğini bildirdi.

Hematoloji Yetişek ve Araştırı Derneği Kurucu Başkanı de olan Prof. Dr. Altuntaş, AA muhabirine, demir eksikliği ve anemisinin dünyada yer kesif tanıdık kansızlık olduğunu söyledi.

Dünyada gelişigüzel 3 kişiden birinde çıpa eksikliği bulunduğu bilgisini veren Altuntaş, kadınların erkeklere göre elan aşkın çipo eksikliği yaşadığını dile getirdi.

4. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi amacıyla Antalya’bile bulunan Altuntaş, çipo eksikliğinde sair riskli grubun ise füru olduğuna dikkati çekerek, bebeklerin dördüncü aydan 1 yaşına büyüklüğünde çipo tedavisi almalarını önerdiklerini kaydetti.

Demirin çocuğun bilinçsel gelişimini etkilediğini nâkil Altuntaş, “Çıpa, çocukların ekol başarısını ve nörolojik gelişmesini etkilemektedir. Çocukların çipo eksikliği tedavisi edilmesi aynı zorunluluktur. Hamilelik döneminde demir eksikliği ana ve çağa ölümlerini artırmaktadır. Kadınlarda mehtaplı iken çipo eksikliğinin oluşması hem asıl hem bile çocuğun sağlığını damarı bozuk etkilemektedir.” diyerek konuştu.

“Çıpa eksikliği olan kişiler enfeksiyonlara henüz kesif yakalanıyor”

Çipo eksikliği kıvrak kişilerde halsizlik, bezginlik, iştahsızlık kabil şikayetler görülebildiğini anlatan Altuntaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yapılan ayrımsız çalışmada çipo eksikliği olan müteharrik bireylerde yüzde 30’lara kadar aksiyon performansının düştüğü izlenmiştir. Çipo bağışıklık sistemi ortamında koca olan aynı element. Demir eksikliği olan eşhas enfeksiyonlara elan kesif yakalanıyor. Çipo eksikliği benzeri bulgudur. Muhakkak alttaki yatan amil araştırılmalıdır. Sebebi araştırılıp tespit yapılmadan herhangi bir tedaviye başlanmamalıdır. Çıpa eksikliği çabucak diyetle düzelmez. Çipo deposunun doldurulması geçişsiz. Bu fakat umar tedavisi ile doldurulabilir. İlaç tedavisi ile doldurduktan bilahare besinlerle bunun azalmaması sağlanabilir. Besinler önemlidir amma hiçbir antlaşma antrepo demirlerini dolduracak kadar değildir. Çıpa deposunun doldurulmasının arkası sıra kırmızı et emilimi henüz ferah olan demire sahip aynı besindir. Alelhusus tüketilmesini referans ediyoruz. Al vücut tüketemeyenler için parafin deri, taş arabası, baklagiller, arık yemişler, yeşillikler ve yeşil sebzelerin yenilmesini başvuru ediyoruz. Demir yönünden varlıklı besinleri tüketirken bile oldukça C vitamini zengin gıdalarla alay malay alınması çipo emilimini artıracaktır. Kırmızı deri yerken birlikte limonlu salatanın olması kabilinden.”

Çıpa eksikliğine dikkat kısaltmak üzere 26 Teşrinisani Çipo Eksikliği Günü’nün bu yılki temasının “Bedeninizi dinleyin” olduğunu dile getiren Altuntaş, şunları aktardı:

“Kendinizi dinleyin. Sürekli açıklayamadığınız aynı yorgunluğunuz, halsizliğiniz, konsantre olmada güçlüğünüz, daima açıklayamadığınız tıpkısı esas ağrınız varsa, çarpıntılarınız oluyorsa, aksiyon başarınız ve performansınız düştüyse, sıkça enfeksiyonlara yakalanıyorsanız çipo eksikliği olabilir diye doktorunuza başvurun.”

Share: