Prof. Dr. Kurugöl: Çocuklarda grip vakaları artıyor

İZMİR’birlikte Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Esas Bilgi Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, çocuklarda rastlanan enflüanza vakalarının sabık aya göre ciddi oranda arttığını belirtti. Teneffüs hastalıkları süresince yüzdelik 14,4’lük kısmı grip vakalarının kapsadığını tamlayan Kurugöl, “Enflüanza, hele 5 yaş altı çocuklarda güç bedii. Bunaltıcı bakıma yatan ayrıca ölümle sonuçlanan vakalarımız olabiliyor. Özen edilmeli” dedi.

Havaların soğumasıyla çocuklardaki grip vakalarında artış yaşandı. Veli Üniversitesi Yavru Enfeksiyon Hastalıkları Akademisyen Prof. Dr. Galibiyet Kurugöl, konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak, “Ilkgüz ayından itibaren kısıtlamaların azalması, maske takılmaması ve okulların açılmasıyla bir nice teneffüs yolu enfeksiyonunda artım oldu. Ilkgüz ayında ‘rinovirus’ (nezle) ve ‘parainfluenza’ dediğimiz patırtılı kısıklığına giden vakalar görüldü. Ancak teşrinievvel ayı ortalarına kadar çocuklarda grip vakaları neredeyse tek görülmedi. Ilk Teşrin sonu ve son teşrin ayı esasen itibaren grip vakalarında balaban tıpkı artış söz konusu. Esenlik Bakanlığı’nın verilerine göre, solunum yolu hastalıkları içinde yüzdelik 14,4’ü grip vakası” ifadelerini kullandı.

HASTALIKLA MÜCADELE İÇİN YAPILMASI GEREKENLERİ ANLATTIGribin çocuklara etkisine değinen Prof. Dr. Kurugöl, “Hele 5 gözyaşı şeş çocuklarda vahim maruf. Ölümlere bozukluk cins. Yoğun bakıma yatan üste ölümle sonuçlanan vakalarımız olabiliyor. Bu nedenle ilgi edilmeli. Üzerinde durulmalı. Enflüanza vakalarında artışı göğüslemek için öncelikle hastalığın grip olup olmadığını anlamalıyız. Bunun amacıyla test yaptırmalıyız. Görgüsüz testlerle tayin edilebiliyor. Bu nedenle mutlak yavru doktoruna başvurulmalı. Grip teşhisi konulursa 2 yaşın altındakilere bu virüse başmaklık çare çevirmek gerekiyor. Ayrıca gripli hastanın verimli hazır para alması gerekiyor. Bebeklerde bile görülebiliyor ve bati seyrediyor. Böyle bir durumda sıkça temel sütü verilmesini kaynak ederim. Elan iri çocuklara ise tavuk suyu çorba, ılık benzen, nebat çayları öneririm. Kısaca eli nimetli sıvı alınmalı. Tavuk suyu çorbanın çalışkan olduğunu, hastayı rahatlattığı birçok çalışmayla gösterilmiştir. Ayrıca, çocuğun burnunun uygun şekilde temizlenmesi, açılması gerekiyor. Münasebetsiz halde gribin arkasından kulak iltihabı, sinüzit yahut batar üzere ağırbaşlı emraz dirimlik. Zaten ölüme bu emraz etken tamam. Üşütmeye, gribe sınırlı zıt öksürüğü olan hastalara antibiyotik atfetmek akıllıca değildir. Hele tün öksürüğü olan çocuklara yatmadan önce ılık sütle gelişigüzel 1 lezzetli kaşığı bal verilmeli. Bal piyasada satılan tekmil öksürük gidericilerden henüz mezru bire bir öksürük kesicidir” dedi.’AŞI YAPTIRMAK VE MASKE YAPMAK ÖNEMLİ’Havaların soğumasıyla mabeyin ve familya aylarında vakalarda elan de artma olacağının endişesini taşıdığını belirten Kurugöl, gripten korunmada bildirme canlı yöntemin aşısını yaptırmak olduğunu ifade ederek, “Gribe alın aşılama boşaltmak ister. Alelhusus 5 yaş altına ve o yıl kreşe başlayan çocuklara risk çok olduğundan yapılmasını öneririm, kim bu dallar eve gelince büyüklerine birlikte bulaştırıyorlar. Ruh, şeker hastalığı, solunum hastası çocuklara, gebelere ve KOAH kabilinden risk grubundaki erişkinlere ve 65 gözyaşı üstü herkese her yıl mutlaka enflüanza aşısı yapılmalı. Gripten korunmanın şanlı tıpkı yolu birlikte maske takmaktır. Dolgun taşımaya binerken yahut canlı kapalı ortamlarda banko peçe takılmasını öneririm” diye niteleyerek konuştu.

Share: