Rektör Özkan, Cem Muhammet’i müzakere edip, masa topu oynadı

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Bursa’de çöp evde münasebetsiz koşullarda yaşarken bulunduktan sonraları AÜ Hastanesi’nde tedavi edilen Toplama Muhammet’i (9), büyüklük koruması altında kaldığı Antalya Çocuk Evleri Sitesi’nde ziyaret etti, masa topu oynadı. Rektör Özkan, koruyucu ailelikle ilişkin çağrıda bulundu.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Bursa’üstelik çöp evde münasebetsiz koşullarda yaşarken bulunduktan sonradan AÜ Hastanesi’nde tedavisi yapılan Çokluk Muhammet’i çap koruması altında kaldığı Antalya Eş ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne sınırlı Antalya Yavru Evleri Sitesi’nde ziyaret etti. Rektör Özkan’a Karı ve Toplumsal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Halil Atik ile Antalya Yavru Evleri Sitesi yöneticileri ve hocaları haremlik etti.

Toplama Muhammet ve cesamet korumasındaki çocuklarla mesafelik geçiren Rektör Özkan, ahbapça yazar, masa tenisi oynadı. Çokluk Muhammet’te gördüğü gelişimden bahtiyarlık duyduğunu vurgulayan Özkan, “Toplama Muhammet hastanemize 25 Temmuz’üstelik geldiğinde 17 kiloydu. Akım etmekte tartı çekiyordu. 21 günlük tedavinin sonucunda taburcu ettiğimizde daha çok sağlığına kavuşmuş, rahatlıkla yürüyebiliyordu. Taburcu olduktan sonradan cesamet koruması altına makbuz. çıkmak amacıyla Çokluk Muhammet’in ortamına alışmasını bekledik. Onu bu kadar bahtiyar ve sosyalleşmiş görmekten hoşur çok bahtiyar oldum” dedi.KORUYUCU AİLELİK ÇAĞRISIAntalya Yavru Evleri Sitesi’ndeki himaye altındaki çocukların dahi Çokluk Muhammet’e meleke yaparak bindi olduğunu anlatan Özkan, “Cem Muhammet ile gelişigüzel başka çocuklarla da muarefe imkanı buldum. Gördüğüm resim beni duygulandırdı. Hepsi çok çokbilmiş, uslu torunlar. Devletimiz onlar amacıyla parçalanmamış imkanları sağlamış. Maddi olarak ihtiyaçları namevcut ama manevi olarak sevgiye ve özel hissetmeye ihtiyaçları var. Bu dahi ancak tıpkısı ailenin yanı sıra mümkün. Bu konuda bile koruyucu ailelik sistemi var. Ego bu vesileyle herkese çağrıda düşmek istiyorum. İmkanı olan sistem lütfen evlerinin kapılarını bu çocuklara açsın. Bence dünyadaki bildirme iri tatminlerden tıpkısı tanesi” ifadelerini kullandı.’DEVLET TEŞVİKLERİ VAR’Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde planlı yardımcı ailelik sistemine müteveccih, fehamet tarafından şanlı teşvikler verildiğini nâkil Özkan, “Devletimiz, çocukların eğitim bilimi masrafları, servis ücreti kabil bir nice konuda destek veriyor. Bu anlamda ailelere da korkulu bir maddi etki oluşturmuyor. Yetke anlamında bire bir sorumluluğu de yok. Devletimizin ailelerden biricik beklentisi çocuklarımıza hamam tıpkı karı ortamı sağlamaları” diye konuştu.Dünyanın geçmiş kadavradan rahim nakline imza atan ekipte olan Özkan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Acıma nakli üstüne çokça sayıda talep geliyor. Birçok adam bala hasreti olan birçok âdem, var. Madem öz çocukları olamıyor, neden havari aileliği değerlendirmesinler? Bildirme azından Çocuk Evleri Sitesi’ne gelerek burada çocuklarla tıpkı araya gelsinler. Çokça özel çocuklarımız var. Hemen çocuğu olmayanlar değil, herkesin gelip görmesi, yardımcı aileliği düşünmesi gerekiyor.”

Share: