Yıldız Iye turizminin gözdesi Cunda Adası’nda sezon uzadı

Yıldız Ege’nin cesim destinasyonlarından Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin elektrik merkezi Cunda Adası’nda turizm hareketliliği sonbaharda bile sürüyor.

Türkiye’nin genişlik iri beniz metrik natürel sit alanlarından Ayvalık Adaları Beğeni Parkı’ndaki 22 adadan biri olan Cunda, kendine has orijinal dokusu, tarihi ve katıksız güzellikleriyle seçkin sene milyonlarca evcil ve ecnebi turisti ağırlıyor.

Deniz ürünleri ve mutfağıyla damak tadına ehemmiyet verenlerin de yol uğrağı yeri olan adada, sonuç yılların arz ağır sıklet hareketliliği yaşanıyor.

Ramazan Bayramı’nda başlayan ve esnafın, turizmcilerin yüzünü güldüren çokluk bitmeme ediyor. Yaz sezonunda yüzdelik 90-100 olan adadaki butik otellerin doluluğunun, güzün yüzdelik 80-90 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Ayvalık Turizm Derneği Başkanı ve Ayvalık Turizm ve Altyapı Geliştirme Birliği Genel Sekreteri Ümit Özgültekin, AA muhabirine, Kuzey Ege’nin genişlik güzel dinlence döneminin teşrinievvel ve teşrinisani olduğunu söyledi.

İlçeye hele İstanbul, Bursa, Eskişehir, İzmir, Çanakkale ve Trakya’nın kentlerinden hafta sonu tatilleri amacıyla bağ bozumu ve şita mevsimlerinde ağırbaşlı sayılabilecek benzeri talebin olduğunu belirten Özgültekin, “Bu yıl alelhusus ağustos ayı Ayvalık ve Cunda Adası amacıyla sonuç paye okkalı geçti. Bu su, ağustos büyüklüğünde olmasa bile ilkgüz ve ekimde da sürecektir. Hatta hava şartları makul olursa kasımın bile geçtiğimiz yıllara gereğince bu sene canlı geçeceğini düşünüyorum.” diyerek konuştu.

Ada esnafından Hasan Atala bile turizm sezonunun bu sene berenarı iyicene geçtiğini dile getirdi.

Cunda esnafı kendisine bundan bahtiyarlık duyduklarını anlatan Atala, “Ağabeyimin ve kardeşimin otel ve restoranı var, onlar bile yoğunluktan akıbet adım memnun. Cunda Adası kış mevsiminde dahi hele hafta sonlarında etkin oluyor. İnşallah bu nitelik yılbaşına büyüklüğünde sürer.” dedi.

Antalya’da yaşıyor, tatillerinde Cunda’yı yeğleme ediyor

Restoran işletmecisi Hasan Güren, Kovid-19 salgınının peşi sıra son 10 yılın yer bereketli sezonunu geçirdiklerini bildirdi.

Eylülün geçmiş günlerindeki yoğunluğun sürmesini dileyen Güren, şöyle bitmeme etti:

“Ayvalık’ta eylül ve ekimde havalar serencam paye iyice oluyor. Bunu de hesaba katarsak bu kamer ve önümüzdeki ay yine etkili olacaktır. Zaten bundan sonra Ayvalık’a ulaşım konusunda mesafeler üstelik kısaldı. Artık İstanbul’dan buraya insanlar hafta sonu kaçamakları yaparak gelebiliyor. Bu yüzden ilk teşrin ve kasımda birlikte Cunda Adası’nda hareketliliğin süreceğini düşünüyorum.”

Ziyaretçilerden İsmail Aldanmaz birlikte Antalya’bile yaşadığını, Ayvalık ve Cunda Adası’nı çokça sevdiğini belirtti.

Adada genelde restoranlarda, çarşısında ve gezilecek yerlerinde çatlak geçirdiğini nâkil Aldanmaz, “Temas sene fasıla ve imkan bulduğumda soluğu burada alıyorum. Sabık yıllar olduğu kabilinden bu yıl de tatilimi Cunda’da değerlendiriyorum. Çünkü Cunda’dahi ada insanları haddinden fazla cana yakın ve gezilecek haddinden fazla pir yerleri var. Bu yüzden dahi tatillerimde bütün Cunda’yı tercih ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: