Müstevli hastalıktan tevakki etmek isteyen vatandaşlar aktarlara atak etti

Salgın hastalıktan sığınmak talip vatandaşlar aktarlara atak etti

BATMAN – Batman’bile akıbet zamanlarda artan müstevli hastalıklardan etkilenen vatandaşlara uyarıda mevcut diyetisyenler, bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerin kullanımının oylumlu olduğunu belirtirken, vatandaşlar ise muafiyet sistemini arttırıcı besinler için aktarlara atak etti.

Hastalığa yakalanmadan önce tedbir alınması gerektiğini belirten Diyet Uzmanı Kübra Akış, hastalıktan önceki muafiyet sisteminin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Atak, “Bizler bağışıklığımızı işlek tutarsak hem hastalıklara yakalanmaktan mahfuz oluruz hem birlikte yakalansak de haddinden fazla henüz belli belirsiz geçirmiş oluruz. Bu yüzden bağışıklığımızı perçinlemek için bazen besinler bizim amacıyla çok kıymetliler. Özellikle bunların başında kemik suları geliyor. İlikli mızrap suları bizim amacıyla çokça eşsiz çünkü hem iç duvarlarını onarıyor, bakterilerin, virüslerin bağırsaklardan vücuda karışmasını engelliyor hem birlikte içeride haddinden fazla tehlikeli glütatyon oranları ile gine bağışıklık hücrelerimizi destekliyor. İlikli mızrap sularını nasıl tüketebiliriz. Sunu bir iki 8 saat düdüklü tencerede pişirilsin istiyoruz. Bunun dışında mızrap suyunu dondurup peyderpey kullanabiliriz. Doğrudan içebiliriz, çorbalara katabiliriz, yemeklere katabiliriz. Bu şekilde kullanabiliriz” dedi.

“100 gram sumak tıpkısı çağ içerisindeki antioksidan ihtiyacımızı karşılayabiliyor”

Sumağın bağışıklık sistemi üzere haddinden fazla değerli olduğunu ancak kıymetinin çokça aşkın bilinmediğini belirten diyet uzmanı Akış, “Elden 100 gram sumak dahi tıpkı bölüm içerisindeki antioksidan ihtiyacımızı karşılayabiliyor. Bittabi sumağı tek başına çokça tüketemiyoruz amma sumak suyunu yemeklere kullanabiliriz. ya dahi çıkardığımız iliklenmiş kemik sularına sumak ekleyerek tüketebiliriz. Bu bizim üzere haddinden fazla kıymetli peki. Yani çifte gravite yapmış oluruz. Onun dışında esasen soğan, sarımsak yeniden haddinden fazla karşılık verdiğimiz ve bize çok faydası olan gıdalardan, besinlerden. Bunun dışında yine bağışıklığımızı güçlendiren gıdaların başında bitkin ve fermente yiyecekler ve elma sirkesi geliyor. Elma sirkesi üzere şu uyarıda çıkmak istiyorum. Elma sirkesini kullanırken insanlar maatteessüf aç karna tüketiyorlar. Aç karna tüketince de mideye uymazlık verebiliyor. O yüzden bunu kullanırken faydasından haddinden fazla uymazlık görmeyelim diyerek yemeklerden geçmiş suyumuza koyup içebiliriz. Salatamıza ilave edebiliriz. Bu şekilde kullanabiliriz. Bunların dışında zencefil, zerdeçal yine bağışıklığımıza çokça kırıcı etkisi olan besinlerden. Bunlarla çayımızı demleyebiliriz. Ilkbahar yerine çorbalarda yiyeceklerimizde kullanabiliriz. Bu şekilde çeşitlendirebiliriz. Şu an bizim üzere en eşsiz olan ve beslenmemizde bulundurmamız gereken gıdalar bunlar. Bunlara dikkat yazar tekrar düzenli ve dengeli beslenirsek vitaminlerimizi, minrallerimizi muvazeneli ayrımsız şekilde almaya çalışırsak kâr ve sebzeleri zamanına bakarak değişik ve renkli aynı şekilde tüketebilirsek mübarek su içersek bağışıklığımızı kırıcı ölçüde yükseltmiş olacağız” diyerek konuştu.

Özellikle müstevli hastalıklardan kıran nebati besinlere rağbetin olduğunu ve satışlarının arttığını belirten aktar Ekrem Mutlu ise, “Bu aralar bir salgın var herhalde. Zira hastaneler doldu düz bulunmayan. İnsanlar hastanede sıra ahzetmek üzere kuyruğa de giremiyor. Zımnında bitkisel besinlere başvuruyorlar. Bilfarz zencefil, zerdeçal kadar tabii şeyleri kaynatıp içiyorlar, soğuk algınlığına dolgunca üstelik geliyor” şeklinde konuştu.

Share: