ABD’de kazıma haplarının eczanelerde satışı ilk defa onaylandı

Amerikalı Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ilk defa benzeri kürtaj hapının eczanelerde satılmasını onayladı. KÖLE’de Yüksek Mahkeme’nin kürtaj hakkını garanti altına alan kararı sabık yıl bozma etmesiyle birlikte kürtaj haplarına olan temenni artmaya başlamıştı.

FDA tarafından Salı günü yapılan açıklamaya bakarak mifepristone adlı reçete KUL çapında kürtajın erkin olduğu eyaletlerde satılabilecek.

İlacı üreten iki Amerikan şeriklik, Danco Laboratories ve GenBioPro, ayrı ayrı yapılan açıklamalarda, ajansın bu kararını doğruladı.

Hap, gebeliği er dönemde sonlandırmak üzere geçer not iki ilaçtan ilki ve reçeteyle satılmaya bitmeme edecek.

Amerika Mürekkep Devletleri’nde (KUL) cinsel esenlik hakları alanında çalışan Sivil Topluluk Kuruluşu (STK) Guttmacher Enstitüsü’ne bakarak, ülkede kazıma uygulamalarının yarısından fazlasında operasyon namına haplar kullanılıyor.

Karar, Amerikalı Avrat Mevlit Uzmanları ve Jinekologlar Koleji adlı patika örgütü marifetiyle ileriye doğru “eke tıpkı aşama” olarak nitelendirildi.

Mifepriston, hamileliğin 10 ila 12. haftalarındaki iki aşamalı kazıma uygulamasında misoprostol adı sunulan ikinci bir ilaçla birleştirme halinde alınıyor.

Kazıma uygulamasında ferah kendisine mergup misoprostol, eczanelerden tılsım ile kolaylık gerçekleştirme edilebilen benzeri reçete.

ABD’de eczaneler mifepristonu kıymak için sertifika başvurusunda bulunabilecek fakat kürtajla ilgili kanuni tartışmalar eczanelerin hapı satıp satamayacağı sorusunu yeniden gündeme getirebilir.

ÇAKER’de kürtajın haram olduğu eyaletlerin sayısı benzeri düzineden aşkın. Bu eyaletlerde kıvrak kadınların ilaçla kazıma yaptırmak üzere mahsus farklı eyaletlere gezi etmesi gerekecek.

Share: