29 YAŞINDAKİ HÜSEYİN, KIRIK DİŞİ YÜZÜNDEN DİL KANSERİ OLDU

? İstanbul’bile ruhlu 29 yaşındaki Hüseyin Güvenaltun, 2 çürük dişi üzere 3 kamer ilk doktora gitti. Güvenaltun’un dişlerinden biri çekildi, fay ve temelsiz olan sair dişine ise iltihap geliştiği amacıyla reçete tedavisi uygulandı. Tutkun, ağrısının geçtiğini fikren yeniden doktora gitmedi. İhmal edilen fay diş dilin sol tarafında elem oluşmasına sebep oldu. Zehir derece derece kansere dönüştü ve geç kalındığı üzere boynundaki lenflere sıçradı. Ağrıdan uyumakta ve konuşmakta zorlanan, aşındırmak yiyemeyen Güvenaltun, 10 Ocak’taki nişanından tıpkısı dolaşma önce 6 saatlik operasyonla dilinin yüzdelik 80’i alınarak kanserden kurtuldu.

Dilindeki biberli büyüyünce peltek mütekellim, S’leri söyleyemeyen, kolları moraran ve gözleri kanlanan Hüseyin, doktordan korktuğu için gitmediğini söyledi. Bu süreçte 6 kilo veren Güvenaltun, dilinin nazik bire bir kısmı alındığı için dilsiz alma duyusunu şişman oranda kaybetti. Ölümden dönen zinde koca bundan ahir hayatında birlikte konuşmakta sıkıntı çekecek.

3’üncü kademe anahtar kanseri teşhisi konulan Güvenaltun, ameliyatla sağlığına kavuştuktan bilahare sunu çokça hamburger yemeyi özlediğini ifade etti. Hastaneden taburcu edilen Güvenaltun, önceki işe başlayacağını ardından dahi ertelediği nişanını yapacağını dile getirdi. 10 OCAK’TA NİŞANI VARDI, ERTELENDİ

Hüseyin konuşmakta zorlandığı üzere hastalık sürecini anlatan annesi Hatice Eryılmaz, ‘Oğlumun 2 dişi çürüktü, biri çekildi diğerine iltihap olduğu amacıyla doktor ilk tedavi vermiş, sonra çekelim demiş. Oğlum üstelik ağrısı geçince dişin çekilmesi için gitmemiş. Diş gittikçe kırılıp, dilini kesmiş, oğlum geçer akçe diye niteleyerek önemsemedi. 1 aydan sonradan kötü iyileşmeyince tığ üstelik gergin olduk amma oğlum geçeceğini söyledi. Dildeki kötü büyüdü, konuşmakta, yemede, içmede zahmet çekiyordu. Ağrılarından dolayı daima ağrı kesici kullanıyordu. Oğlum az buçuk ihmalkar davrandı. Çok korktuk zira yaşı siftinlik, tek aklımızda yoktu. Ispirto ve sigara dahi kullanmazdı. Şükür ameliyattan sonra daha bereketli olacağız. 10 Ocak’ta nişan yapacaktık, yarası geçmeyince doktor arayışına girdik. Bazı etibba bizi bundan sonra korkuttu. Genişlik böylelikle Tayfun hocamla tanıştık, bize imge oldu. Haddinden Fazla şükür şu anda oğlum ongun. Haddinden Fazla deli dolu, yerinde duramayan tıpkısı çocuktu, çabucak gelişigüzel şeyden kopması ona de bize bile ağır sıklet geldi. Oğlum ayrımsız çul mağazasında müdür, işine bile dönecek patronları ve nişanlısı bu dönemde bizi on paralık serbest bırakmadı’ dedi.

PROF. DR. APUHAN: DİL KANSERİ HIZLI YAYILIR, ÖLÜMCÜLDÜR

Hüseyin’in ameliyatını özne Germen İntercontinantal Hospital’dan Kulak Burun Argıt Hastalıkları Uzmanı (KBB) Prof. Dr. Tayfun Apuhan ise açar kanserine müteveccih ve hastanın akıbet durumuna ilişik şunları söyledi:

‘Dil kanseri gereksiz üzeri amansız hastalık türleri ortada cesim bire bir kayran tutuyor. Erken kişileştirme konulup yeterli otama yapılmazsa dudak tabanından boyun bölgesine oradan bile vücuda yayılarak ölümsek kabil. O nedenle çevirici kanserine illet olan etmenlerin aynı an önce ortadan kaldırılması gerekir. Rahatsız aynı süre bilahare çiğnerken, yutkunurken kurgu hareketlerinde kısıtlanma, dert, vıcık vıcıklık meydana gelir. Üzeri bölgesinde metastaz olduysa lenf bezleri büyür. Kulak ağrısı olanaklı. Ispirto, sigara, gözden kaçmaması gereken HPV virüsü, diş çürüğü, kırığı bu etmenler beyninde düz alıyor. Hastamız etraflı müddet diş problemi yaşamış, fay ve geçersiz dişi dolayısıyla özel ayrımsız merkeze başvurmuş. Diş tedavisi devam ederken dilinin sol tarafında hele geçersiz ve kırık olan dişin beraberinde ızdırap oluşuk. Tıpkısı müddet sonra sayrı dilini akıntı ettiremez ağıl gelmiş. Kişilerde kurgu kanserini genelde 40’lı yaşlardan sonradan görürüz. Hastamız canlı, aklına hakeza benzeri öz olacağı gelmemiş, geciktirmiş doktora başvurmamış.’

‘HASTAYI ACİL NAMINA AMELİYATA ALDIK, TÜMÖRLÜ DOKUYU ÇIKARDIK’

Hüseyin’in çok dinç olduğuna vurgu fail Prof. Dr. Apuhan, ‘Sayrı bize geldiğinde dilinin üstünde kırmızı, beyaz mülevven kanseri andıran tıpkısı görüntüyle karşılaştık. Yapılan testlerden sonra çevirgeç kanseri teşhisini koyduk, aceleci yayılmıştı. Dilin çok az benzeri kısmında tümörlü nesiç yoktu. Hastayı ivedi adina ameliyata aldık. Işler sırasında tümörlü dokuyu çıkardık, kanser dal bölgesine sıçramıştı oradaki lenf bezlerini temizledik. Daha sonraları kenar tabanının tamirini yaptık. Dili flep ile onardık. Işler 6 saat sürdü, başarılıydı. Hastamızın sağlık durumu bol, taburcu edeceğiz. Diş çürüklerini, fay dişleri alelhusus gayrisıhhi yapılan diş protezlerini kesinlikle nezaret etmek geçişsiz. Bunlar şalter kanserlerine dayanç hazırlar’ diye niteleyerek konuştu.

‘TAT KABUL ETME KAYBI OLACAK’

Ameliyat sonrasında radyoterapi planladıklarını belirten Prof. Dr. Apuhan, ‘Kanser tekrarlayabilir ama cerrahi sınırları temizledik, yakından izlem edeceğiz. Hastamız kısmen bahtlı az buçuk üstelik olsa konuşabilecek, dilinin şişman benzeri kısmını tekrarlama riski faziletli olduğu için aldık. Vücudunun bambaşka bölümünden açkı kısmına doku transferi yapabiliriz. Konuşamayan kabul etme kaybı olacak. Marazlı 1 kamer içerisinde normal hayatına dönebilir’ ifadelerini kullandı.

AMELİYAT SIRASINDA GENIZSIL ENTÜBASYON YAPILARAK ÇAĞ ALMASI SAĞLANDI

Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Prof. Dr. Yakup Tomak da ‘Baş ve dal bölgesinde yapılan hakeza iri operasyonlar duyum yitimi açısından de ehemmiyet sunma etmektedir. Munsap ve boyun bölgesinde çalışılacağı üzere operasyon boyunca genizsil entübasyon dediğimiz burundan bire bir tombul yerleştirerek akciğerlere kadar indirip hastanın solunumunu devam ettirdik. Değerleri stabildi, akla yatkın benzeri şekilde uyandırdık. Sayrı bana işler öncesinde ameliyattan sonraları çok ağrım olacak mı diye niteleyerek sormuştu. Ben de kesinlikle ağrın mümteni, biz sana haddinden fazla sunturlu benzeri şekilde ağrı kesici tıpkı cümle oluşturacağız dedim. Tığ buna hastalanmış kontrollü analjezi diyoruz. Aynı pompa vasıtasıyla damar önünde tutkun ağrı kesicinin dozunu kendisi ayarlıyor. Bu sistemle marazlı dertsiz bire bir ahit geçirdi. Işler sırasında ve sonrasında duyum yitimi açısından bir sevgili yaşamadık. Hastamızı dosdoğru tıpkısı şekilde taburcu ediyoruz’ dedi.

Share: