60 yaşındaki karı, 729 km kere ikmal ederek geldiği Samsun’da otama oldu

60 yaşındaki avrat, 729 km misil intaç ederek geldiği Samsun’birlikte otama oldu

SAMSUN – Malign mezotelyoma (akciğer zarı kanseri) tanısı konulan 60 yaşındaki avrat, yaşadığı ilden 729 km kat kat ederek geldiği Samsun’da hamam kemoterapi tedavisi oldu.

Malign mezotelyoma hastalığı akciğer zarından kaynaklanan ve keskin seyirli tıpkısı amansız hastalık türü namına ilgi çekiyor. Bu hastalığın tedavisinde ise operasyon ve birlikte hamam kemoterapi uzmanlar vasıtasıyla öneriliyor. Türkiye’bile az merkezlerde yapılan hamam kemoterapi tedavisi amacıyla Kütahya’dan Samsun’a mevrut Rahime C., Medicana Intarnational Samsun Hastanesi’nde geçirdiği ameliyatın ardından hamam kemoterapi seansı ile tedavi olup, 7 dönüş bilahare dahi taburcu oldu.

“Kütahya’dan Samsun’a ısıdam kimyasal tedavi girmek üzere geldim”

Samsun’a gelerek ısıdam kemoterapi tedavisi olmaya değişmeyen verdiğini belirten Rahime C., “Kütahya Tavşanlı’dan Samsun’a otama tevessül etmek üzere geldik. Hastalığım ciğerlerimde akarsu toplanması sonucunda meydana geldi. Bir Nice doktora gittik. Ciğerimde su olduğunu söylediler. Akarsu aldırdık, biyopsi olduk. Operasyon gerektiğini söylediler ama ego istemedim. Sonraları internetten Samsun’daki doktorları gördüm. Samsun’de operasyon olmaya değişmeyen verdim. Faaliyetler oldum sonrasında üstelik yunak kemoterapi oldum. İnşallah daha iyi olurum” dedi.

“Hastaya hamam kemoterapi uyguladık ve 7 dolaşma sonraları felah ile taburcu oldu”

Türkiye’bile azımsanmayacak sayıda malign mezotelyoma hatası olduğunu kaydeden Bağır Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Burçin Polat, “Hastamız 60 yaşında. Daha geçmiş Ankara’birlikte birçok hastaneye gitmiş olan hastaya malign mezotelyoma tanısı konulmuş. Cerrahi Müdahale öncesi dahi kimyasal tedavi uygulanması kararı alınmış. Pestil, kemoterapi tedavisinin ardından cerrahi otama almak amacıyla araştırma yaptığında hastanemizde yunak kemoterapi uyguladığımızı öğrenip, bize ulaştı. Hastanın henüz geçmiş yapılan birlik tetkikleri tümör konseyimizde değerlendirildi, cerrahi müdahale ve takibinde sıcak kimyasal tedavi uygulamaya karar verdik. Hastanın ameliyatı kudretli geçti. Ameliyatın sonrası benzeri seansta yunak kimyasal tedavi uygulaması yaptık. Pestil 7 gün bilahare taburcu oldu. İlk kontrolünde tam kan değerleri, kül filmleri normaldi. Deminden de gelişigüzel özdek yolunda” diye konuştu.

“Malign mezotelyomada sıcak kemoterapiyi öneriyoruz”

Isıdam kemoterapinin uygulanacağı hasta ve hastalıkları da anlatım fail Prof. Dr. Çelik, “Isıdam kemoterapide genişlik balaban öz; hastalığın evresi ve münhezim tipidir. Alelhusus epiteloid cins malign mezotelyomada sıcak kemoterapiyi öneriyoruz. Zira değişik bozgun tiplerde haddinden fazla çok yarar görmüyoruz. Hastalarımıza cerrahi müdahale sonrası nekahat döneminde Covid-19’dan korunmasını öneriyoruz. Züğürt yakınlarına hastalarını ’40 günlük süt kuzusu üzere kollayacaksınız, enfeksiyondan, eve olan ziyaretlerden affedilmiş tutacaksınız’ diye niteleyerek öneride bulunuyoruz. Beslenmesine özen edecek. Önerdiğimiz tedaviyi uygulayacak. Bu söylediklerimizi yaptıklarında cerrahi müdahale sonrası problem gelişmiyor. Malign mezotelyoma ülkemizde önemsenmeyecek düzeyde birkaç değil. Ara Sıra bölgelerde berenarı sık görülüyor. Hamam kimyasal tedavi ülkemizde haddinden fazla çok merkezde uygulanmıyor. Karadeniz Bölgesi’nde hastanemiz bu konuda mehabetli benzeri model olma uğrunda” şeklinde konuştu.

Share: