Uzmanından “duygu deliği” hastalığı ilerleyici yaşlarda da ortaya çıkabilir uyarısı

Düzce Üniversitesi (DÜ) Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Osman Kayapınar, ahali dilinde “duygu deliği” adına tanıdık Atriyal Septal Defekt (ASD) rahatsızlığının alelumum doğuştan mevrut duygu hastalıkları ortada vadi aldığını fakat ilerleyen yaşlarda de ortaya çıkabildiğini bildirdi.

Kayapınar, yaptığı bağlanmış açıklamada, ASD hastalığının toplumda en sık görülen konjenital (doğumsal) duygu hastalıkları arasında düz aldığını belirtti.

Hastalığın genellikle doğumdan sonra tespitinin yapıldığının nâkil Kayapınar, “Zamanla kalık zaman akımı akciğer basıncında yükselmeye sefer açarak akciğerlerde ve salim kalpte kavrayışsız dönüşü sıfır hasarlara illet olabiliyor. Etiyolojisi kesin olmamakla beraber kalıtım bilimi ve çevresel şerait deli dolu mümkün. ASD’nin erken dönemlerde araz vermemesi nedeniyle hastalar, ilerleyici yaşlarda de karşımıza çıkabilmektedirler.” ifadelerini kullandı.

ASD ile ilişik erken dönemlerde nişan gözlenmeyebildiğine dikkati çekici Kayapınar, bunun ilerleyici yaşlarda soluk darlığı, çarpıntı, çabuk yorulma, bayılma ya birlikte sebebi yekpare olarak açıklanamayan alçalma kadar şikayetlere amil olduğunu dile getirdi.

Tanı yöntemlerine değinen Kayapınar, “Atriyal septal defektlerin birçoğu 4 yaşına kadar yalnız başına kapanabilir. 7-8 mm altındaki defektlerde tedavi gerektirmeyebileceği kabilinden elan balaban atriyal septal defektlerin hele esen kalp basınçlarını ve akciğer dem akımını artırdıysa yemeden içmeden mekanik namına kapatılması gerekmektedir. ASD’ler ameliyatlı evet bile ameliyatsız kendisine kapatılabilir.” açıklamasında bulundu.

Share: