Çetin bakımlarda robot hemşire dönemi başlayacak

Alçak bakımlarda robot abla dönemi başlayacak

İSTANBUL Keyif alanındaki teknolojik gelişmelere benzeri yenisi henüz eklendi. Yapay zeka ile işlevsellik kazanacak olan tehlikeli bakım robot hemşireleri dirim bulgusu alıp, merhem aplikasyon, solunum ve oksijen ölçümlerini yapıp, değerlendirebilecek. Bileşimli zeka modeli geliştirildikten aynı yıl sonradan Türkiye’deki kamu hastanelerde kullanılabilecek olan robotlar, hemşirelerin düzentileme yükünü hafiflemiş olacak.

Beykent Üniversitesi Keyif Bilimleri Fakültesi aracılığıyla bu sene dördüncüsü planlı Hemşirelikte İnovasyon Zirvesi üniversitenin Beylikdüzü yerleşkesinde esenlik çalışanları ve geleceğin sağlıkçıları olan öğrencilerin bati katılımıyla gerçekleşti. Zirvede sağlık çalışanlarının şifahane süresince düzentileme yükünü azaltacak olan 35 proje sunuldu. Projeler beyninde sunu özen çekici ise bileşimli zekalı güç bakım robot hemşiresi CEZIRE oldu. Hemşirelik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Hamiyet Altın ile Dr. Öğr. Üyesi Atınç Yılmaz’ın hazırlamış oldukları projenin prototipi geliştirildi. Sentetik zeka modeli da geliştirildikten sonradan 1 yıl içerisinde kül hastanelerde kullanılabilecek.

Nabız, müvellidülhumuza ve solunum kabil vital bulguları yapabilecek olan robotların hemşirelerin emek yükünü hafifleteceğini belirten proje geliştiricisi Öğr. Görevlisi Hamiyet Zer, robotların keyif alanında kullanılmaya başlanmasıyla hemşirelerin asıl işleri olan hizmet ve terapötik iletişim üzere hastalarına elan fazla kânunuevvel ayırabileceğini kaydetti. Teknolojik gelişmelerin hemşirelik mesleği amacıyla çok mehabetli olduğunu ancak robotların hemşirelerin yerini alması kabilinden bire bir yanılgıya dahi düşülmemesi gerektiğini söyleyen Zer, “Robotların hemşirelerin yerini alması kabilinden bire bir nitelik bahis konusu olamaz. Robotlar hemşirelerin yerini katiyen alamaz. Zira hizmet ve terapötik iletişimi insandan başkası yapamaz. O nedenle bizler hemşirenin hastaya henüz çok dokunabilmesi için bu teknolojiyi ürettik” dedi.

35 proje üretildi

Öğrencileriyle dört yıldır gerçekleştirmiş oldukları zirveler ile hemşirelik alanında faydalı olabilecek projeler geliştirdiklerini kaydeden Beykent Üniversitesi Keyif Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Hamiyet Kızıl, “Hemşirelik mesleğine yardım sağlayabilmek üzere fikirler ürettik. Filhakika düşün inovasyonun geçmiş basamağıdır. Bilahare bile derslerimizde öğrencilerimizin fikirlerini ürüne zahir çevirebiliriz onun üzerine çalışmalar yaptık. Ortaya çokça sunturlu mahsulat bundan sonra. İlk üç yılda 120 proje ürettik. Bu zirvemizde ise 35 projemiz var” diyerek konuştu.

“Hemşireler hastalarına elan çok aralık ayırabilecek”

Yapay zekalı yoğum bakım robot hemşiresi ADA üzerine da bilgi veren Değerli, “Dr. Öğr. Üyesi Atınç Yılmaz ile geliştirmiş olduğumuz ve Akış Robot’tan de destek aldığımız tıpkı proje. Bu projeyi yapmamızdaki maksat hemşireler tabi rolleri olan sağlık çalışanlarından. İlaç uygulama, dirim bulgusu ahiz kabil işlevlerle çok çok devir kaybediyorlar. Nedeniyle bu antlaşma kaybı olmasın, bunları robotlar yapsın ve hemşireler ana işi olan bakım ve terapötik bildirişim amacıyla hastalarına elan fazla fasıla ayırsın diyerek bu projeyi geliştirdik. Proje hayata geçtiğinde robotumuz hemşirelerimizin tabi rollerini namına getirirken hemşireler dahi bağımsız milletvekili rollerini adına getirmiş olacaklar” şeklinde konuştu.

“Sentetik zeka geliştirildikten 1 yıl sonraları robotlar hastanelerde kullanılabilecek”

Robot hemşirenin işlevinden bile bahseden Kızıl, “Bu projenin prototipini geliştirdik. Bileşimli zeka modeli da geliştiriyoruz. Robot bacı nabız, müvellidülhumuza ve teneffüs kabul etme üzere vital bulguları yapıp, sonrasında ise değerlendirebilecek. Elde edilen bilgileri değerlendirip sonrasında da ne yapması gerektiğini bilmesi üzere sentetik zeka gerekiyor. Sentetik zeka modelimizi geliştikten sonra 1 yıl içerisinde hep hastanelerde kullanılabilir ağıl geleceğini düşünüyoruz” ifadelerinde bulundu.

Zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kasıt Egemenlik ise yapmış olduğu konuşmasında şu ifadelere saha verdi:

“Hemşirelik alanı çok özellikli ve ibdai bir bölümdür. Hayatın aynı gerçeğini uyarmak isterim. Birçoğumuz hayatımızın akıbet nefesini verirken bire bir hemşirenin yüzünü göreceğiz, belki ayrımsız hemşirenin elini tutacağız. Dolayısıyla bu mesleğin, bu duruşun hanay boyu olduğu büyüklüğünde hayatın serencam çabucak dahi ne büyüklüğünde şanlı olduğu beyninde. İnşallah çokça sayıda erişmiş akademisyenle, uzmanlıkla hemşirelik mesleği elan da yükselerek devam edecek. bu bakımdan uygulayım bilimi yani yarayışlı bilgi söz konusu olduğunda sağlıktan, insanın hayatına direkt dokunandan daha değerlisi henüz kutsalı gibi mi? İşte o nedenle hele hemşirelik alanında yenilikçi yaklaşımlar, yenilikçi açılımlar ve inovasyon anahtar kavramların başında geliyor.”

Share: