Kayseri vukuf! Talas’ın Sivrisinekle Mücadelesi Eş Oldu

Talas Belediyesi eliyle Kayseri’üstelik ilk kez ‘Yerel Yönetimlerde Vektörlerle Uğraş ve Biyolojik İlaç Uygulamaları (Wals Metodu) Konferansı’ düzenlendi. Konferansta Talas Belediyesinin sivrisineklere alın dirim bilimsel yöntemle gerçekleştirdiği kalburüstü uğraş uygulamaları diğer belediyelerle paylaşıldı.

Meclis Salonundaki konferansa Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile kaza belediyelerinin yanında, Konya, Niğde, Aksaray ve Avanos belediyelerinden temsilciler katıldı. Konferansın açılışında mütekellim Talas Belediye Komutan Yardımcısı Koray Hakikat, sözlerine Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın’ın site dışındaki programından yağlık katılamadığını belirterek, katılımcılara selamlarını iletti. Temel, konferansla amaçlarının yaz aylarında ortaya çıkan sivrisinekle etkin mücadelelerinde uyguladıkları yöntem ve elde edilen sonuçların hissedar belediyelerde uygulanmasını sağlayarak mıntıka insanının şen etmelerini tedarik etmek olduğunu söyledi. Mahiyet, “Bizim yaptığımız bu çalışmaları diğer belediyelerin dahi uygulamasıyla güzel işler olsun istedik. Dirim Bilimsel çıkar yol kullanımının hangi olduğu, lacerem yapıldığı hakkında dinleyerek biber dolması bilgiler hesabına ilmî yöntemleri paylaşalım istedik. Pandemide ekincilik ve hayvancılığın önemini görmüş olduk. Nedeniyle akıllıcasına zamanda akıllıca işlemler yaparak doğaya, toprağa sahip çıkmamız ve çevreyi çok daha tetik korumamız gerektiğini ortaya koymuştur. Tığ üç yıldan bu yana imdi doğayla dost, murat zararlılara cebin ilaçlama çalışması yürütüyoruz. Zira ekosistemde rastgele canlının bir rolü var ama benzeri popülasyonun artması istenmeyen olaylara yol açabiliyor. Bu popülasyonları arama altına alabilmek için doğayla dost, insana yer az beis veren ilaçları tercih etmemiz gerekiyor.” dedi. Talas Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Yaşar Bağırgan, şehremaneti yerine uyguladıkları ilaçlama yöntemlerini anlatarak, “Üç yıldır uyguladığımız biyolojik ilaçlarla bölgemizde sivrisinek görmedik. Antrparantez sinek tespit cihazı geliştirerek ayrımsız parkımızda sineklerin toplanarak yok edilmesini sağlıyoruz” diyerek konuştu.

Daha sonraları kürsüye mevrut Biyolojik Sivrisinek Mücadelesi uzmanı Tuğçe Güleryüz Ercan de sivrisineklerden bulaşıcı hastalıklarla ilişik bilgiler vererek; “Dünyada tanıdık 3 bin 200 sivrisinek türü var. Vektör olan yani çor haiz ise binin üzerinde. Avrupa’birlikte 102 kök olduğu bilinmekte ve 60’ı koskocaman vektörlerden. Sivrisinekler dünyada bildirme tehlikesi soy adına geçiyor. Başkaca Acun Afiyet Örgütü 100 yılda köpekbalıkları bin 35 kişinin ölümüne sebebiyet verdiğini, sivrisinekler ise tıpkısı günde bin 470 kişinin ölümüne kere açabildiğini açıkladı. Bu canlılar teshin, batı nil virüsü, dang humması, zika kabil birçok hastalığı taşıyorlar.” şeklinde konuştu.

Konferansın öğleden ahir bölümünde dahi Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nden öğretim üyesi Doç. Dr. M. Mustafa Akıner, istilacı sivrisinek türleri ve savaşım yöntemlerini anlattı.

Programın ikinci haset olan yarın ise sivrisinekle mücadelede meydan yöntemleri kullanışlı kendisine aktarılacak. – KAYSERİ

Share: