Akben, bankalardan elan çok ulama istedi

Bankacılık Aranjman ve Bakı Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ulu Akben, bankacılık sektörünün toplam kredilerinin yaklaşık yüzde 59’unun kurumsal ve ticari kredilerden oluştuğunu belirterek, mecmu kredilerde KOBİ’lerin payının yüzde 23 olduğunu söyledi.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) 65. Süssüz Genel Kurulunda mütekellim Akben, “Yani toplamda bankacılık sektörü kredilerinin yüzdelik 82’si üretim eden çın kesime kullandırılmaktadır. söz konusu oranlar, bankacılık sektörümüzün sadık ekonomiyi terviç fonksiyonunu muvaffakiyet ile sürdürdüğünü göstermektedir. Fakat ortamında bulunduğumuz bu metanetli proses bankalarımızın elan da aşkın katkı sunmasını gerektirmektedir” ifadelerine meydan verdi.

Dünya’dan Çiy Turhan’ın haberine göre bankaların alelhusus kredi tahsislerinde tematik bire bir yaklaşımla kıymetlendirme yapmaları, ülke ekonomisine ince vadeli ulama sağlayacak alanlara öncelik vermeleri gerektiğini vurgulayan Akben, şunları söyledi:

Ciddi önemi haiz, akan açığı azaltacak, teknolojik inovasyon ve munzam ayar sağlayacak yahut faziletli düzeyde istihdam imkânı sunacak yatırımların finansmanında kolaylaştırıcı ve destekleyici olunmalıdır. Bildiğiniz üzere, bu konuyla ilgilendiren geçtiğimiz dönemlerde yaptığımız çalışmalarda; bankalarımızın yüreklilik tahsis ve izleme süreçlerine ve sorunlu alacakların çözümlemesine ilgilendiren rehberler hazırlayarak, kredi ödeme ve yeniden konfigürasyon faaliyetlerinde uygulamaları müstelzim süreçlere ait adımları belirledik. İnanıyorum kim bankalarımız, bundan sonraki süreçte bile ekonomi yönetiminin belirlediği döviz kurlarında abra ve enflasyonun düşürülmesi politikalarına makul, akla yatkın alanlara müteveccih kredi faaliyetlerini arttırarak iktisadi büyümeye ve istihdama yeryüzü hareketli şekilde katkı sunmaya devam edeceklerdir.

 

BDDK’dan döviz kredisi hamlesi

 

TCMB ve BDDK’dan bankalara dövizle ilişkin bakir arzu

 

Share: