Rize haberi | Rize Valisi Çeber: “Geri Hizmet Form Rize’yi yeryüzü majör ticaret merkezlerinden biri yapacak”

Rize Valisi Çeber: “Geri Hizmet Format Rize’yi sunma yüce ticaret merkezlerinden biri yapacak”

RİZE Rize’nin İyidere ilçesinde yapılacak Lojistik Merkezi projesinin dolgu çalışmaları sürdüğü ve dolgu çalışmalarının yüzde 30’unun tamamlandığı bildirildi.

İyidere ilçesinde 20 milyon titrem deniz dolgusunun üstüne yapılacak olan Geri Hizmet Merkezi projesinin dolgu çalışmaları ivinti kesmeden bitmeme ediyor. Deniz dolgusu üstüne kurulacak olan projenin dolgu çalışmalarında bugüne kadar, günde 20 bin ton materyal denize dökülerek toplamda 5 milyon ton taş ile dolduruldu. 1 milyar 370 milyon TL’ye mülk olacak proje 2023 yılının sonunda tamamlanması bekleniyor. Geri Hizmet Limanın faaliyete geçmesiyle bu arada yılda 3 milyon ton kargo, 8 milyon ton dökme, 100 bin ton taşımalık taşımacılığıyla havza ticaretine yılda 200 milyon dolar, canip istihdama ise 450 milyon dolar yardım sağlayacak.

“Geri Hizmet merkezimiz Türkiye’yi Ilımlı Asya’ya bağlayan yer büyük ticaret merkezlerinden biri olacak”

Geri Hizmet merkezinin tamamlanması ile Türkiye’yi Mutedil Asya’ya bağlayan arz kocaman tecim merkezlerinden biri haline geleceğini belirten Rize Valisi Kemal Çeber, “Geri Hizmet Liman sahamızda çalışmalar planlandığı kabil bitmeme ediyor dolgu işlemlerinde yüzdelik 30 seviyesini aştık. Oradaki hassasiyetimiz dolgu malzememiz belli tıpkısı mesafeden geldiği için fert güvenliğini öncelediğimiz üzere ilk asayiş diyerek hızdan artma güvenliği öne alıyoruz. Planlandığı süre içerisinde tamamlamaya çaba ediyoruz. Geri Hizmet merkezimiz bittiği ant Türkiye’yi Itidalli Asya’ya bağlayan bildirme yüce Ticaret merkezlerinden biri olacak. İlk açıldığında 2 bin bilahare çarpanlarıyla bu arada 20 bin kişinin istihdam edildiği çok vahim aynı tecim ve sanayi faaliyetinin yürütüldüğü ayrımsız eşkâl olacak” ifadelerini kullandı.

“Kombinasyon sanayimizin önceki etabındaki hep parseller doldu”

Organize sanayisinin geçmiş etabında bilcümle parsellerin dolduğunu belirten Vali Çeber, “Gümrük Müdürlüğü başta olmak amacıyla Rize içerisindeki bazı kurumları birlikte oraya taşıyacağız. Geri Hizmet merkezine entegre yerine Güneyce’de kim büyüklüğünde tespiti işlenmiş olan sınai alanda operasyon buranın doğasına ve hassasiyetlerine akla yatkın yerine bitmeme ettirilecek. Tevhit sanayimizin ilk etabındaki tam Parseller doldu. 2. etabında ise kamulaştırması yüzde 97 seviyesinde. Önümüzdeki sene orada da parsel tahsislerine başlayacağız. 23 parsellerimizde orada olacak. İstihdamımıza, turizmimize, sermayemize ve ticaretimize ulama sağlayacak” şeklinde konuştu.

Share: