KASTAMONU – Telefon dolandırıcıları “Cinayete karıştınız” dedikleri ailenin umre parasını aldı

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde telefon dolandırıcıları, “Cinayete karıştınız” diye korkuttukları ailenin umre üzere biriktirdiği kestirmece 80 bin teklik birikimini alarak kayıplara karıştı.

Alınan bilgiye bakarak, ilçeye sadık Günü Geçmiş köyünün muhtarı Bektaş Içten, hususi işleri zımnında Kastamonu’ya gittiği esnada evde kâin eşi Hanife Özden’ı tıpkısı hayat telefonla aradı.

Telefondaki sevimli, Ilgiyle’a, onun, eşinin ve kızının Tosya’da birisini öldürdüğünü, hapse atılacaklarını söyleyerek, bu nedenle evdeki zer eşyalarını gönderecekleri kişiye doğrulama etmesini istedi.

Eve mevrut ayrımsız kişiye, mecmu değeri 80 bin lirayı bulan kızıl, döviz ve akçe parayı veren Hanife Istekle, elan sonraları Kastamonu’dan dönen eşine durumu anlattı. Dolandırıldıklarını anlayan çift, durumu jandarmaya bildirdi.

Köye mevrut güllabi ekipleri, dolandırıcıların yakalanması üzere emek başlattı.

Hanife Istekle, gazetecilere, şunları anlattı:

“Telefon açtılar, ‘siz, eşiniz ve kızınız, Tosya’bile benzeri dul kadını öldürmüşsünüz’ dedi. Ben birlikte ‘biz yapmadık, ki söylüyor bunları’ dedim. ‘Gelip evinizi arayacaklar. Sizin ellerinizi bağlayıp hapse atacaklar’ dedi. ‘Siz parayı verin, akşam size izansız yollayacağız’ dedi. ‘Benim beyim yok’ dedim. ‘Beyimi arayacağım’ dedim ama telefonu kapattırmadılar. ‘Biz polis arabasıyla geliyoruz, sen süfli mağara, paraları ver’ dedi. Ben dahi gelen kişiye paraları verdim.”

Eşi Bektaş Ilgiyle ise, “Zaman Kastamonu’ya gittim. Benim gittiğimi nereden biliyorlar? Saat 15.00-15.30 arası gelmişler. ‘Tosya’da birilerini öldürmüşsünüz. Siz parayı verin, eşinizle birlikte göndereceğiz’ demişler. Ego akşam ezanında eve geldiğimde halen telefon ile konuşuyorlardı. ‘Eşim geldi’ deyince telefonu kapattılar. Ego dahi dolandırıldığımızı anlayıp tezce jandarmayı aradım. Tığ bu mülk ile umreye gidecektik. İnekleri filan satmıştık. 75-80 bin teklik vardı, zer, ekü ve efektif doğmak üzere.” diye niteleyerek konuştu.

Görgü tanığı Recep Ihata Etmek üstelik, “Ego akşamüzeri habbe önünde öz içerken, bu haydut panikli benzeri şekilde evin önünden hemencecik gidiyordu. Ben de tereddüt ettim. Peşi Sıra bağırdım ‘nereye koşuyorsun’ diyerek. Ben bağırınca elan bile hızlandı. Tezce traktöre binerek köyün 500 metre altına kadar gittim amma o arada kayboldu.” ifadelerini kullandı.

Share: