Gönüllü kadınların ördüğü atkı ve bereler ihtiyaç sahibi çocukları ısıtacak

Kastamonu’da kestirmece 100 fahri kadın, ihtiyaç sahibi torunlar amacıyla atkı ve çizik örüyor.

İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğünce kadınların gerekseme sahibi ayrıntılar için atkı ve bere örmesi için “Ilgiyle Gönüle Ahali Emeği” projesi hazırlandı.

Proje kapsamında sivil cemiyet kuruluşlarının eş üyeleri ve gönüllü kadınlar Eşkâl Spor Salonu’nda bire bir araya geldi.

İplerini ve şişlerini dahi yanlarında getiren kadınların ördüğü argaç ve bereler bire bir haftada tamamlanacak ve ihtiyaç sahibi çocuklara yılbaşı öncesinde ulaştırılacak.

İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Çetin Doğruca Balkır, AA muhabirine, argaç ve bereleri ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırmak istediklerini söyledi.

Atkı ve berelerin yılbaşı öncesinde çocuklara ulaştırılacağını anlatan Balkır, “Kastamonu kadınının ne kadar kıpırdak ve el birliği süresince olduğunu biliyorduk ama burada gördük ki et kafalı dönüşler yüğrük oldu. Sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri burada, evinde bize destek verenler dahi var. Güzel ayrımsız tesanüt içindeyiz. Sivil toplumun tesanüt halinde olması bizi çokça mutlu ediyor. Türk milleti kendisine hayırperver aynı milletiz. Tığ istedik ki dizge kendi emeğiyle bu projeye katılsın.” dedi.

İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü Şefi Pınar Başbilen dahi gerekseme sahibi çocuklara yeni sene hediyesi atfetmek için böyle bir proje başlattıklarını söyledi.

Sosyal yük projelerini sürdüreceklerini anlatan Başbilen, “Burada bir nice sivil sosyete kuruluşunun temsilcisi var, karı kooperatifleri, kadın derneklerimiz, martir, gazi derneklerimiz var. Ankara’dan bize katılanlar üstelik var. İyi kim varlar.” diyerek konuştu.

Kastamonu Damladan Deryaya Teavün ve Dayanışma Derneği Başkanı Kut Yüksel ise projeye dernek üyeleriyle katıldığını aktardı.

İhtiyaç sahibi çocuklar için argaç ve bertik ördüklerini anlatan Yüksel şöyle devam etti:

“Rastgele birinin yarasına reçete olabilmek, onların elinden tutabilmek bahtiyarlık ve dirlik veriyor. Elimizde şişlerimizle el emeği harcayarak yapmamız çokça elan sunturlu. Devletimiz gerektiği yerde ihtiyacı olan kişilere arkalama yapıyor amma alelhusus kollar üzere benzeri annenin elinden kullanılmış olan örgü çokça daha fazla şey ifade paha.”

Türkiye Müzaheret Sevenler Derneği Kastamonu Bölüm Başkanı Ferhan Çelen de projeye katılmaktan çevre mutlu olduğunu belirtti.

Projeye Martir ve Gaziler Derneği namına katıldıklarını dile getiren Emel Bayar, “Şehit annelerimiz ve gazi eşlerimizle bu arada tığ birlikte bu kampanyaya eşlik edelim dedik. İhtiyaç sahibi çocuklara bizim dahi bir katkımız olsun diye düşündük. Emeğimiz geçtiği için haddinden fazla mutluyuz.” ifadesini kullandı.

Share: