Telefon dolandırıcıları korkuttukları ailenin umre paralarını çaldı

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde telefon dolandırıcılarının son oyunu akıllara sakinlik verdi. Bayat köyünün muhtarı Bektaş Içtenlikle, özel işleri nedeniyle Kastamonu’ya gittiği esnada evde bulunan eşi Hanife Gönülden’ı tıpkı hayat telefonla aradı. Telefondaki gönül, Ilgiyle’a, onun, eşinin ve kızının Tosya’dahi birisini öldürdüğünü, hapse atılacaklarını söyleyerek, bu nedenle evdeki altın eşyalarını gönderecekleri kişiye doğrulama etmesini istedi.

EVE MEVRUT KİŞİYE 80 BİN LİRA VERDİ

Eve mevrut tıpkısı kişiye, bütün değeri 80 bin lirayı bulan zer, döviz ve akçe parayı veren Hanife Candan, henüz sonradan Kastamonu’dan dönen eşine durumu anlattı. Dolandırıldıklarını anlayan koşa, durumu jandarmaya bildirdi. Köye mevrut cingöz ekipleri, dolandırıcıların yakalanması üzere mesai başlattı.

CİNAYET YALANIYLA KANDIRDILAR

Hanife Yürekten, “Telefon açtılar, ‘siz, eşiniz ve kızınız, Tosya’dahi tıpkı dul kadını öldürmüşsünüz’ dedi. Ben de ‘biz yapmadık, kim söylüyor bunları’ dedim. ‘Gelip evinizi arayacaklar. Sizin ellerinizi bağlayıp hapse atacaklar’ dedi. ‘Siz parayı verin, akşam size ansız yollayacağız’ dedi. ‘Benim beyim yok’ dedim. ‘Beyimi arayacağım’ dedim amma telefonu kapattırmadılar. ‘Tığ polis arabasıyla geliyoruz, sen dun mağara, paraları ver’ dedi. Ego da gelen kişiye paraları verdim” ifadelerini kullandı.

“UMREYE GİDECEKTİK”

Eşi Bektaş Gönülden ise, “Zaman Kastamonu’ya gittim. Benim gittiğimi nereden biliyorlar? Saat 15.00-15.30 arası gelmişler. ‘Tosya’bile birilerini öldürmüşsünüz. Siz parayı verin, eşinizle alay malay göndereceğiz’ demişler. Ben akşam ezanında eve geldiğimde halen telefon ile konuşuyorlardı. ‘Eşim geldi’ deyince telefonu kapattılar. Ben bile dolandırıldığımızı anlayıp kolaylıkla jandarmayı aradım. Biz bu dünyalık ile umreye gidecektik. İnekleri falanca satmıştık. 75-80 bin lira vardı, zer, ekü ve nakit para koyulmak amacıyla” diyerek konuştu.

“HIRSIZ KOŞARAK GİDİYORDU”

Deneme tanığı Recep Yakalamak da, “Ben akşamüstü habbe önünde çay içerken, bu eşkıya panikli bir şekilde evin önünden aceleten gidiyordu. Ben bile kararsızlık ettim. Peşi Sıra bağırdım ‘nereye koşuyorsun’ diyerek. Ego bağırınca henüz birlikte hızlandı. Anında traktöre binerek köyün 500 metre altına büyüklüğünde gittim ama o arada kayboldu” dedi.

Share: