Karadeniz’de Mevcut Koruyucu Balığında İki Bakir Parazit Keşfedildi

MUSTAFA ATEŞ PARÇASI

Karadeniz’üstelik bulunan kalkan balığında biri dünyada ilk kez tanımlanan, başkası ise daha önceki apayrı tıpkı balık türünde rastlanan; ancak koruyucu balığında elan ilk görülmeyen iki yeni abacı keşfedildi.

Sinop, Cıvıl Cıvıl, Kocaeli ve Kırım’da 5 farklı haber insanının yürüttüğü çalışmada, kalkan balığının safra kesesinde biri daha evvel dünyada on paralık rastlanmayan, başkası ise sadece Atlantik Okyanusu’nun kuzey Norveç kıyılarında yakalanan tavuk balığı balıklarında tanıdık iki kullanılmamış parazit keşfedildi.

PARAZİTİN ERZEL ‘CERATOMYXA SCOPHTHALMİ’

Sinop Üniversitesi Akarsu Ürünleri Fakültesi Hastalıklar Asıl Malumat Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özer bahis ile ait yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi namına bizler Karadeniz’üstelik biyolojik çeşitliliği açısından serencam basamak önemlidir bati araştırmalar sürdürüyoruz. Bunlardan ayrımsız tanesi alelhusus sonuç dönemde kayırıcı gıdası olarak tüketilen yeğleme edilen ve soylu erki değeri yüksek olan koruyucu balığındaki tıpkı araştırmayı gerçekleştirmekti. Bu araştırmada henüz önce marifet dünyası amacıyla kaydı yoksuz bakir benzeri parazitin keşfini gerçekleştirmiş olduk. Bunun ismini verirken üstelik balığın özlük Latince isminden kaynaklandığı şekliyle ceratomyxa scophthalm olarak isimlendirdik. İkinci bulduğumuz ise gene aynı koruyucu balığında fakat bu öğün Atlantik okyanusundan bildirilen mezgit balığındaki parazitin varlığını Sinop’taki koruyucu balığında tayin etmiş olduk. Zımnında bili dünyası üzere iki kullanılmamış otlakçı kaydımız söz konusu. Bu iki parazitin meydan aldığı dershane miksozua. Serencam derece önemlidir ve tehlikeli patojen parazitleri bünyesinde barındırır. Dolayısıyla balıklar açısından baktığımızda cidden çor risklerini de yanı sıra taşımaktadır. Bu noktada mefret tıpkı madde inandırmak gerekiyor. Bulduğumuz iki ekti türü da insan sağlığı açısından rastgele riziko taşımamaktadır. Elhak ülkemiz umumi olarak baktığımız ahit balıkları ongun temizliyoruz, bol pişiriyoruz mebzul donduruyoruz. Nedeniyle bizim bu süreçlerimiz elhak parazitlerin uzaklaştırılması için tam. Yani ezcümle koca sağlığı açısından değme riziko taşımadığını söylememiz mümkün.”

Share: