Mufassal aradan sonradan başlatılan kruvaziyer turizmi esnafa birey suyu oluyor

Uzun aradan bilahare başlatılan kruvaziyer turizmi esnafa fert suyu oluyor

SİNOP – Karadeniz’in majör limanlarından olan Sinop’ta 5 yıl aradan sonraları mevrut önceki kruvaziyer gemisi, gerçekleştirdiği 14 seferinde yüzlerce turisti taşıdı. Mevrut turistlerin yaptıkları alışverişlerle şehir ekonomisine ulama sağladığı ve seferlerin arttırılması gerektiği düşünülüyor.

Rusya’nın Soçi Limanı’ndan akıntı fail Panama bandıralı Astoria Grande adlı kruvaziyer gemisi, yüzlerce gelgeç ve mürettebat ile Karadeniz’bile 14 el gerçekleştirdi. Etraflı benzeri aradan sonradan Sinop’ta özlemle beklenen kruvaziyer turizmini başlatan sefine, 2017 yılından bu yana yapılan evvel müzakere adına kaydedildi. Yapılan gezilerde kentin müzelerini ve tarihi yerleri gezen Acımasız ağırlıklı turistler, muhtelif dokuma ve faça alışverişinde bulunuyor.

Lokanta esnafı Yoksulluk Erdem, esnafa iktisadi yönden katkısı olduğunu ancak altyapıyla ait eksiklerin tamamlanması gerektiğini belirterek, “Sinop’un altyapısını turizme bakarak hazırlarsak elan müfit olacağına inanıyorum. Ayrıksı esnaflarımız bu yönde daha karlı bundan sonra, çünkü gelenler ahzüita yapıyorlar. Bürgü, ruba giysi tarzı alışverişleri oluyor” diye konuştu.

Artan soylu erki sıkıntıların ortada yabancı turistlerin döviz kurundan kaynaklı yaptığı verimli miktarda alışverişle esnafa can suyu olduğuna değinen esnaf Dinamit Güvener, “Bizden çanta başmak alıyorlar, amma yanımda eczane var, orada umar kabul etmek üzere pöçük oluyor. Bence devamının gelmesi Sinop için lüzumlu” dedi.

Tarihi Pervane Medresesi esnaflarından Nurcihan Özay, medresenin ezcümle tarihini göstermek üzere getirildiğini, ahzüita yapmadan oradan ayrıldıklarını belirterek 14 gemi seferinde yalnızca tıpkısı kez aksata yapıldığını söyledi.

Esnaf Sinan Akil Baliğ ise apayrı ülkelerden kruiz gemilerinin getirilmesi için çalışmalar yapılması gerektiğine değinerek, “Bu geminin yemeden içmeden Sinop’a, Amasra’ya, Çeşme’ye, İstanbul’a gitmesi değil başka ülkelerden üstelik ayrımlı kruiz gemilerinin gelmesi Sinop’un ticaret ve turizm anlamında canlandıracağını düşünüyorum. Bu konuda bile bağlantıları kuran Ekin ve Turizm Müdürlüğü, Sinop Valiliği ve Belediye Başkanlığı tıpkı bina altında toplanarak değişik gemileri elbette getirebilecekleri üzerine say yapmaları gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Astoria Grande ünlü kruvaziyer gemisi ati hafta 15. seferiyle son turunu düzenleyecek.

Share: