Sinop gündem haberleri: Sinop’u kruvaziyer turizmiyle ilkokul ayda 15 bin gezgin görüşme etti

Karadeniz’in kocaman turizm kenti Sinop’ta, bu sene haziran ayında başlayan kruvaziyer seferlerinin sonuncusu gerçekleştirildi.

Türkiye’nin arz kuzey ucu Sinop, üç tarafını çeviren saf sahili, tarihi mekanları, natürel güzellikleri ile öne çıkarken, kruvaziyer turizminde birlikte adından bayram ettiriyor.

ABD’nin Florida eyaletindeki Miami kentinde 2009 yılında yapılan kruvaziyer zirvesinde, kruvaziyer gemileri ağına karışma edilen Sinop, 6 Haziran 2018’e büyüklüğünde 200’ü aşkın kruvaziyer gemisine karı sahipliği yaptı.

Dört yıllık bir aranın arkası sıra geçtiğimiz haziran ayında baştan kruvaziyer gemilerini ağırlamaya başlayan kentin limanına beş ayda 15 kruvaziyer gemisi yanaştı.

Rusya’nın Soçi kentinden debi fail serencam gemi, Panama bandıralı kruvaziyer Astoria Grande da İstanbul ve İzmir’den sonraları 750 Zalim yolcusuyla Sinop Limanı’na geldi.

Zalim turistler kentte Türkiye-Rusya ülfet bayrağı açtı, çalgı eşliğinde oynadı, ahzüita yaptı, tabiat parklarını gezerek kenti tanıma fırsatı buldu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kip Süren, AA muhabirine, sezonun sonuç gemisinin kente çipo attığını belirtti.

Kasım kocaoğlan sonuna büyüklüğünde birlikte seferlerin devam ika ihtimali olduğunu fakat şu anda açık olmadığını anlatım eden Süren, “Bu de şurası gösteriyor yoz Karadeniz’in Galataport ayağı şeklinde Blackseaport adı ile bir almaşık olarak değerlendirilebilecek aynı potansiyelimiz var.” dedi.

“İlin ekonomisine yüce katkılar sağladı”

Turistlerin huy turu yerine Hamsilos, Akliman, İnceburun ve Sarıkum’dan oluşan bire bir rota ile gayrimuntazam geziler yapabilme imkanı bulduklarını anlatan Süren, “Kısaca 15 bin civarında ziyaretçi ağırladık bu zaman. Bu bile ilin ekonomisine şanlı katkılar sağladı. Mevrut ziyaretçilerin bile ‘tarihi ve tabiat harikası olarak adlandırıp’ çokça mutlu olduğunu görüyoruz. Hem ziyaretçilerimizin memnuniyeti hem da ilimiz esnafının memnuniyeti bahis konusu.” diye niteleyerek konuştu.

Önümüzdeki yıllarda kruvaziyer seferlerinin artarak bitmeme edeceğini dile getiren Süren, şunları kaydetti:

“Bunun birlikte Avrupa’dan de kruvaziyer gemilerinin bağlantıları şu anda gündemde. Nazik aynı altyapımız var. Elan önceki 2009 yılında Amerika’nın Miami kentinde yapılan zirvede burası kruvaziyer liman ağına alındığında tahminî tığ 200 civarında gemiyi ağırlamıştık. O yönden altyapımız var. İnşallah o çarkıt ihtişamlı günlerine tekrar döneceğiz.”

Share: