Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yunanistan’ı endişelendiren ”Tayfun” mesajı: Bunlar ayrımsız yere kanı oluyor, tığ birlikte zevkle strateji ediyoruz

Türkiye, geçtiğimiz günlerde domestik imkanlarla Roketsan’ın ürettiği ”Tayfun” füzesini Rize’den ateşleyerek Sinop açıklarında mevcut hedefi vurması ile kalburüstü benzeri şekilde test etmişti. Blokzincir İstanbul zirvesinde mütekellim Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Roketsan’ın ürettiği domestik balistik füze üzerine açıklamalarda bulundu.

”BUNLAR BİR YERE KANAAT OLUYOR”

Tayfun balistik füzesi dünya gündemine bomba kadar düşerken veri Yunan basınında degaje saha buldu. Palikarya basını “Yoğun bulut duyuyoruz” diyerek provokatif aynı açıklama yaparken Erdoğan, ”Artık bizim Tayfun’umuz var. Bunlar bir yere tema oluyor. Tığ da zevkle izleme ediyoruz” ifadelerini kullandı.

SAVUNMA SANAYİİ BÜTÇESİ

Erdoğan konuşmasının devamında, ”Yıllık 250 milyon dolar olan savunma endüstri ürünleri ihracatımızı, 3 milyar doların üzerine çıkarttık. Türkiye 62 defans sanayi projesinden 750’nin üzerinde projeye ve 5,5 milyar dolar bütçeden 75 bilyon dolar bütçeye çıkmıştır” dedi.

YUNAN BASININDA MANŞETLERDE

Öte yandan Yunan basınında açık meydan bulan füze amacıyla Ta Nea, haberinde şu ifadeye yer verdi; “Füzenin kat ettiği aleniyet İzmir ile Atina arasındaki mesafenin iki allahsız” dedi. Kathimerini gazetesi ise, Türk yetkililerin projeyle ilgili temas bilgiyi açıklamayı reddettiğinin altını çizdi ve projenin balaban bire bir gizlilikle yürütüldüğünü belirtti. Eleftherostypos ise, füze denemesi için “Kül komşu devletlerin askeri çevrelerinde dip endişeye illet oldu” yorumunda bulundu.

Share: