İhtiyaç ilavesi GES elektriği ücretsiz dağıtılacak

Mayıs 2019’de yayımlanan bire bir yönetmelikle sanayicilerin kendi neşelilik ihtiyacını diremek üzere öz üretimlik alanında lisanssız gün enerjisi santrali (GES) kurması özendirildi. Firmalara, zat ihtiyacının üzerinde kapasitede GES kurma ve ihtiyacını karşıladıktan bilahare fazlasını sisteme satış hakkı tanındı. Tanınan bu doğruluk ile birlikte firmalar özendirilerek GES yatırımlarında artma sağlanması amaçlandı. Ancak kullanılmamış bire bir aranjman ile tüketim dahası enerjinin ücretsiz aynı şekilde sisteme verilmesi hükmü getirildi.

Konuyla ilgilendiren eleştirilerde bulunan Ankara Uran Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, düzenlemenin haksız olduğunu ve yatırımcıyı zarara uğratacağına aksan yaptı. Özdebir açıklamasında, bu durumun GES yatırımlarının önünü keseceğini belirtti. Acun gaztesinden Mehmet KAYA’nın konuyla ilgilendiren haberi şu şekilde:

EPDK’nın itirazlara karşın taslağın değiştirilmesine hamam bakmadığı öğrenildi. EPDK yetkilileri dahi isimsiz kendisine Özdebir’in eleştirilerine karşılık verdi. Gâh sanayicilerin uygulamayı sömürme ettiğini, hayvancılık, sulama üzere yatırımlar amacıyla hareketlilik üretim tesisi kurulduğunu fakat bu faaliyetin yürütülmeyerek takkadak ruh satışının yapıldığını belirten yetkililer, talimatname değişikliğiyle beyan adına sayaçlar üzerinden teftiş imkanı sağlandığını antrparantez çok elektriğin vatandaşlara ücretsiz dağıtımının sağlanacağını belirttiler.

Bu ücretsiz dağıtım, muayyen ayrımsız dönüş ya de ahit diliminde “emeksiz” elektrik kaplamak anlamına gelmiyor. Bütün maliyette eksilme anlamına geliyor. Bu buut remiks ihtiyacını azaltacak ya birlikte zam yapılmasının önüne geçilecek. Sanayicilerin kullanılmamış durumda gerçek cümbüş alanına dönmesinin istendiği belirtildi.

GES yatırımı yapmış sanayiciler kendilerine ayrılan kapasiteyi tüketim ihtiyacı olan aynı eksantrik işletmeye bile devredebilecek. bu arada, Mayıs 2019’dan, yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihe kadar sabık sürede sisteme verilen elektrikler amacıyla ödenen bedellerin kavrayışsız alınmayacağı kaydedildi.

Türkiye gündüz enerjisi müesses gücünde Avrupa’de 8.sırada

13 şirkete EPDK’dan lisans!

EPDK’den yeni karar

 

Share: