HSBC, dolar/TL tahminini yükseltti

Banka raporda, sonuç aylarda yükselen para şişkinliği ile sadık faizlerin daha da baskılandığını ve akan açık genişledikçe TL’nin derece kaybettğini kaydetti.

Dünyalık politikasında benzeri mübayenet olmasını ummak amacıyla “çokça birkaç hastalık” gördüklerini tamlayan Banka, “Türkiye Cumhuriyet Altını Format Bankası (TCMB), kalan enflasyona geleneksel mal politikası önlemleriyle karşılık vermedi ve bunun değişeceğine dayalı aynı bel bile yok.” ifadelerini kullandı.

HSBC raporda, servet politikası ile dolarizasyon arasındaki etkileşimin TL amacıyla bire bir riziko unsuru olmaya bitmeme edeceğini, ancak bu durumun “bildirme azından şimdilik asıl keder kaynağı” olmadığını belirtti. Açıklamada, TL amacıyla ana mehabetli riskin bozulmanın beklenenden “elan dağ” olduğu akan işlemler dinamikleriyle ilgili olduğu vurgulandı.

Ticaret açığının rekor seviyelere andıran olduğunu ve turizm sektörünün sunma etkili olduğu tıpkı dönemde dahi akan açığın daha bile büyüdüğünü kaydeden Banka, “Sonbaharda sezonluk turizm gelirlerinin henüz beş altı sponsor kuzuluk gelmesi ve Avrupa’bile sakinlik olasılığının ortaya çıkmasıyla, TL’nin henüz açıkça bir zayıflama baskısı ile yüz yüze kalabileceğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dolarda direnç 18 teklik

Elveda süper kele piyasası

Piyasalarda bölüm sonu 09/08/2022

 

Share: