Reisicumhur Erdoğan’dan talimat: Fiyatları indirin

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin müptedi Şekil Değişmeyen Umumi Heyet (MKYK) toplantısında, Ekincilik Emniyet Kooperatifleri’ne ilgilendiren marketlerin yarar gayeli kurulmadığını belirterek, fiyatların düşürülmesi talimatı verdi.

Enflasyon rakamları temmuzda yüzdelik 80’e dayanırken, azık enflasyonu ise yüzdelik 94 olarak açıklandı. Bu rakamlarla Türkiye umum dünyada azık enflasyonu ateş parçası ülkeler sıralamasında 4’üncü tam düz alıyor. Türkiye’üstelik fiyatlar artarken acun besin fiyatlarında kriz yaşandı.

Cilt ve Süt Kurumu’nun ardından Ekincilik Kredi üstelik gergin azık için devreye giriyor. Reisicumhur Erdoğan başkanlığında geçmiş akşam ezanı gerçekleştirilen MKYK toplantısının temel gündemi azık ürünlerindeki fiyat artışları oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda vatandaşın enflasyona alın korunması amacıyla bakir tedbirler alınacağını söyledi. Bu kapsamda Vücut ve Süt Kurumu’nun iskontolu deri satışı uygulaması başlattığını hatırlatan Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişçi’ye, Tarım Itimat Kooperatifleri marketlerinde satılan ürünlerde üstelik indirim yapılması talimatı verdi. Erdoğan “Vatandaşın azık fiyatlarının artışına karşı korunması lazım. Bu nedenle Ekincilik Itimat Kooperatiflerinde satılan ürünlerde da indirime gidilmesi gerekiyor. Bu kurumlar fayda amacı gütmüyor. Gerekirse maliyetine satılsın. Ekincilik Yüreklilik Marketlerin sayısını hızla artıralım. Elan evvel de söyledim. Yurttaş çarkıt gıdaya ulaşsın” dedi.

Cümbüş kesintileri araştırılacak

Kirişci’nin Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’nde yaşanan canlılık kesintilerinin zirai sulamayı aksi etkilediğini bildirmesi konusunda toplantıya Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez dahi çağırıldı.
Edinilen bilgilere bakarak Cumhur Reisi Erdoğan cıvıltı kesintilerinin nedeninin araştırılmasını istekle, “Vatandaş kıygın olmasın, tafsilatlı mütemadi neşelilik kesintileri olmaması için muktezi önlemleri alın” talimatı verdi. 

Erdoğan ayrıca, enflasyonla mücadeleye çevrilmiş önlemlerini devam edeceğini belirtirken, seçime gidilirken, sahada olacaklarını, toprak mitingleri ve toplu açılışlarda vatandaşla buluşmaya devam edeceklerini birlikte rapor etti.

Tarım Cesaret, üreticinin borçlarını yapılandırıyor

Tarım Kredi Kooperatiflerinin yayın alımları 3.3 milyar TL’ye ulaştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ile görüşecek

 

Share: