Acımasız petrolünün akışının durması fiyatları hareketlendirdi

Global yer yağı piyasalarında salı haset Rusya’nın Avrupa’evet petrol akışlarının Ukrayna tarafından durdurulduğuna ilişik haberlerle kaba yükselişler geldi. Avrupa Birliği’nin İran ile çekirdeksel anlaşmanın yeniden yürürlüğe sokulması üzere adımlar atması fiyatlardaki yükselişi sınırlasa da SUTAŞ’nin ESIR ve İngiltere kabilinden Batılı müttefiklerinin düz aldığı G7 ülkeleriyle gelişigüzel üstünde çalıştığı Acımasız petrolüne tavan karşılık uygulaması fiyatları elan üstelik sert yükseltebilir. KEZ’nin Zalim petrolü ithalatını sonlandırmayı planladığı gün 5 Ara. G7 ülkeleri kavga zımnında Zalim petrolüne tıpkısı tavan fiyat uygulaması üzerinde bu tarihe kadar çalışacak. Fakat Rusya Eşkâl Bankası Başkanı Elvira Nabiullina Rusya’nın ‘tavan bedel’ uygulayıcı ülkelere yer yağı satmayacağını söyledi. Ayrıca Fransız envestisman bankası Societe Generale, gelişmeleri Şarki Avrupa amacıyla “pres benzeri şita” sinyali olarak görüyor.

“Ödemeyi yaptık, kalın kafalı döndü”

Dünya’dan Hilal Solgun imzasıyla düz düz habere bakarak Rusya’nın yer yağı boruhattı tekeli Transneft, salı haset yaptığı açıklamada Ukrayna’nın Cenup Avrupa’ya sevkiyat yapılan Druzhba borazan hattındaki petrol akışlarını “Mağribî ülkelerin yaptırımları zımnında” durdurduğunu söyledi. Moskof petrolünü Ukrayna üzerinden Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya haiz Druzhba boruhattındaki akışların ödemesi Transneft’ten yapılan açıklamaya göre 22 Temmuz tarihinde yapıldı fakat Gazprombank’a makbul finansal yaptırımlar zımnında ödeme 28 Orak Ayı’birlikte et kafalı döndü. Rusya normalde bu boruhattı üzerinden üç SU üyesine günde 250 bin varil ham petrol gönderiyor.

Forint, euro karşısında %0,8 düştü

Macaristan’dahi bu hattan mevrut petrolün genişlik büyük alıcıları MOL ve Unipetrol. Petrolün tedarikçileri ise Zalim erke şirketleri Lukoil, Rosneft ve Tatneft. Macar forinti haberlerin arkası sıra euro karşısında yüzde 0,8 ayar kaybederken, Budapeşte borsasında esham yüzdelik 2,3 düştü.

Brent dönem zarfında yüzdelik 1’in üstünde yükselerek 98,40 dolar/varil seviyesine büyüklüğünde çıktıktan sonra, İran petrolünün pazara gireceği beklentilerinin güçlenmesiyle TSİ 15:42 itibariyle 96,52 dolar düzeyine kadar çekildi. WTI’birlikte ise salı haset devir süresince 92,65 dolar düzeyleri görülürken, en endişesi ve sakinlik endişesi beyninde devam eden volatil işlemlerde WTI zaman içre 89,05 dolar/varil düzeyine büyüklüğünde dahi geriledi.

Societe Generale: El tıpkısı şita olacak

Fransa merkezli yatırım bankası Societe Generale’den Şarki Avrupa stratejistlerinden Marek Drimal, sorunun beş altı dolaşma yahut hafta ortamında çözülmesi yerinde de gelişmelerin Gün Doğusu Avrupa ekonomileri amacıyla “edisyon benzeri kış” olacağına dayalı koskocaman bir bel olduğu değerlendirmesini yaptı. Bankaya göre “Sevkiyatlarda çokça büyük problemler yaşanmasa da erke fiyatlarının erdemli seyretmeye bitmeme etmesi bir nice ülkede üretimi, mübayaa gücünü damarı bozuk etkileyecek, Maşrık Avrupa ekonomilerinde akan açıkları yükseltecek ve bu nedenle birlikte bu ekonomilerin para birimlerinin performanslarına dahi yansıyacak”.

“Ara Sıra SU ülkeleri Moskof yer yağı alımlarını artırıyor”

Aralarında İtalya, İspanya, Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya’nın bulunduğu ara sıra SUTAŞ ülkeleri, Acımasız erke kaynaklarından bağımsızlaşma adımlarına ve yaptırımlara rağmen serencam dönemde Zalim petrolü alımlarını hızlandırdı. Bloomberg haberine göre bu ülkeler “çaktırmadan” kurum yapıyor ve İtalyan limanlarına Rusya’dan mevrut petrol sevkiyatları geçen hafta serencam yedi haftanın arz efdal düzeyine ulaştı. İspanya habere bakarak nisandan bu yana ilk kez Zalim (Ural) petrolü satın aldı. Sputnik’te düz kayran ayrımsız habere bakarak Türkiye’nin Rusya’dan petrol alımları da sonuç 6 haftanın zirvesine ulaştı.

Gazda da atak azalmış, evgin uzanım devreye girmişti

Rusya geçtiğimiz aylarda bir nice KEZ üyesine doğalgaz akışlarını azaltmış, Yıldız Hareket 1 boruhattı üstünde türbin bakımıyla ilgilendiren sorunlar olduğunu belirtmiş, türbinin tedarikçisi Siemens Energy ve gazın sunu şişman alıcısı Almanya’da siyasetçiler beyninde görüşmeler olmuştu. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, geçtiğimiz hafta Siemens’mağara ürettiği türbini musahabe etmişti. Avrupa araz doğalgazı TTF salı günü son beş sene ortalamalarının ikmal itmam üzerinde 190 Euro/Mwh civarında muamelat gördü. Orak Ayı ayının ortasında 150 Euro/Mwh düzeyinde olan TTF Ukrayna savaşının başladığı 24 Şubat’tan tıpkı zaman önce 90 Euro/Mwh düzeyinin altındaydı. Avrupa’üstelik doğalgaz fiyatlarının artması hem hanehalklarının erke faturalarını yükselterek aynı anlaşma krizine sefer açtı, hem üstelik Almanya kabilinden bildirme şişman ekonomilerde doğalgazda sanayiden ara yapılıp hanehalklarına yönlendirilmesini içeren acil uzanım planları devreye sokuldu.

Zalim petrolünün sevkiyatı durdu, fiyatlar yükselişe geçti

 

Nijerya Yer Yağı Bakanı Sylva: Değme dönem 400 bin varil petrolümüz çalınıyor

 

Share: