Kamu bankaları özeli geçti

Dalan Bankası’nın siyaset faizini düşük seviyelerde tutarga üst üste alınan mefret ihtiyati önlemlerle hem etraf faizlerinin artırılıp hem birlikte emniyet büyümesinin taharri altına alınma çabaları 10 Haziran haftası verilerine bakarak çok birlikte başarılı reşit görünmüyor. Ilkin ticari kredi faizleri tevessül etmek üzere konut kredisi faizi dış Suret Bankası verilerine göre 10 Haziran haftasında tıpkısı önceki haftaya bakarak cemi cesaret nema oranları yükseldi. İhtiyaç kredisi faizi yüzdelik 30,65 ile 4 ayın zirvesine çıkarken vasıta kredisi faizleri yüzdelik 25,03 ile april sonundan bu yana sunu faziletkâr seviyesinde. Ticari kredi faizleri ise yüzde 24,71 ile yılın sunu faziletli ikinci seviyesine tırmandı.

Haziranın ikinci haftasında TL’deki değer kaybının cevvaliyet kazanmaya başlamasıyla ilkin Kaynak ve Maliye Bakanlığı kalkmak üzere Suret Bankası ile Bankacılık Aranjman ve Fal Kurumu (BDDK) bakir adımlar attı. Ekonomi yönetimi mali balans sağlanması amacıyla TL varlıkları özendirme ve ecnebi para varlıklara TL cinsi ilave karşılık ayrılmasıyla caydırmayı amaçlayan hamlelerde bulundu. Antrparantez ticari kredilerdeki zorunlu denk oranı iki katına yükseltildi, banka ve sigorta muameleleri vergisi artırıldı. Kredilerin da vadeleri azaltıldı.

Mevduat faizleri de yükseliyor

Cemi bu hamleler hem güven hem birlikte tevdiat faizlerinde yönün yukarıya çevrilmesine neden oldu. Bankaların TL yatırım faizleri 10 Haziran haftasında averaj olarak bire bir geçmiş haftaya bakarak 29 baz nokta artışla yüzde 16,08’e çıkarken, dolar tevdiat faizi 2 baz nokta artışla yüzdelik 1,61’e ve Euro yatırım faizi 18 baz nokta artışla yüzde 0,87’e yükseldi.

Bankaların mevduat faizleri büyüklüğe göre yüzdelik 23’nam da konusunda çıkıyor. Dünya’dan Çiy Turhan imzasıyla düzlük düz habere bakarak ticari cesaret faizleri de ortalamada yılın genişlik erdemli ikinci seviyesine çıksa dahi rotatif kredilerdeki ürem oranları yüzdelik 50’ye dayandı.

Efdal pahalılık etkiliyor

Kredi faizleri hakeza faziletkâr seyrederken itimat nema hızları ise ivme kaybetmiyor. Mecmu kredi büyümesi düzey etkisinden arındırılmış yerine 10 Haziran haftasında yüzdelik 31 tahaccüm gösterirken bu yılın esasen bu yana kıvrak artışını sürdürdü. Tüketici itimat büyümesi birlikte 10 Haziran haftasında düzey etkisinden arındırılmış adına almanak yüzdelik 27,1, ticari krediler ise yüzdelik 28,3 nema gösterdi. Veriler ne ticari kredi tahaccüm hızında hangi dahi bitiren kredisi tahaccüm hızında alınan makroihtiyati önlemlere rağmen yavaşlama olmadığını ortaya koyuyor.

Hem cesaret faizlerinin hem bile itimat nema hızının artması tıpkı anda yaşanıyor. Analistler temas hangi kadar bankaların güven maliyetleri artırılsa krediye ulaşım zorlaştırılsa bile efdal şişkinlik ortamında işletme sermayesi ihtiyacının ticari kredilerde tahaccüm hızının yavaşlamasının engellediğini belirtti. Aynı şekilde mütemmim kredilerindeki büyümede de faziletli enflasyonun etkisi balaban. Gurur gücü berenarı azalan tüketiciler erdemli faize karşın itimat talebini artırmaya bitmeme ediyor.

Ticari kredilerin büyüme hızında 13 haftalık yıllıklandırılmış ve düzem etkisinden arındırılmış adına bakıldığında 10 Haziran’bile yüzde 49,9’luk çoğalma olduğu görülüyor. 29 April haftasında yüzde 56 ile yılın bildirme erdemli tahaccüm hızına ulaşan 13 haftalık yıllıklandırılmış seviye etkisinden arındırılmış nema hızı ard ardıl alınan makroihtiyati tedbirlerin ardından haftalık yüzdelik 47,1 artışa kadar gerilemişti. Fakat haziranın evvel haftasıyla bu arada yeniden yan yukarıya çevrildi. Toplanmış güven büyümesi ise 10 Haziran haftasında 13 haftalık yıllıklandırılmış ve seviye etkisinden arındırılmış adına yüzde 56,3 seviyesine yükselmiş durumda. Bu toplanmış kredi büyümesinde yılın yer aceleci haftasının yaşandığını gösteriyor.

Amme bankaları nema hızında özeli bu yıl ilk kez geçti

Kamu ve hususi bankalarda yüreklilik büyümesinde ise baştan muadele sağlandı. Bu yılın esasen bu yana kamu bankaları kredi büyümesinde hususi bankaların gerisinde kalıyordu. 13 haftalık yıllıklandırılmış seviye etkisinden arındırılmış kredi büyümesi hızı amme bankalarında 10 Haziran itibariyle yüzdelik 56,8 oldu. Özel bankalarda ise yüzdelik 55,8 olarak hesaplandı. Kamu bankaları bu yıl ilk defa nema hızında hususi bankaları geçti. Hususi bankalarda haftalık kendisine nisan böylecene yüzde 61’i aşan kredi büyümesi yaşanmıştı. O dönemde amme bankalarındaki yüreklilik tahaccüm hızı yüzdelik 45 seviyelerinde bulunuyordu. Kamu bankalarında ticari krediler kurumsal güven kartları hariç yüzdelik 53,3 büyürken mütemmim kredileri ise arındırılmamış adına yüzde 60,2 arttı. Özel bankalarda üstelik mütemmim kredileri arındırılmamış kendisine yüzde 60,8 büyüme gösterirken ticari krediler 13 haftalık yıllıklandırılmış ve kırat etkisinde arındırılmış kendisine yüzdelik 46,9 büyüdü. Amme bankaları 10 Haziran haftasında hususi bankalardan ticari itimat büyümesinde ayrıştı.

Faizdeki artışa rağmen kredilerdeki temenni arttı

 

Özel sektörün mikro dışı kredi borcu azaldı

 

Ticari kredilere geçerli zorunlu değer oranı arttı

 

FED’in Nema artırımı nâr habercisi mi?

 

Share: