Dereli’de göz sahiplerinin peşi sıra esnaf de yeni işyerlerine taşınmaya başladı

Giresun’dahi 2 sene önce yaşanan yeğin afetinde bildirme balaban uymazlık gören ilçelerin başında mevrut Dereli ilçesinde ev sahiplerinin arkası sıra esnaf de yeni işyerlerine taşınmaya başladı.

Giresun’bile 22 Ağustos 2020’dahi yaşanan dominant afetinde dükkanları selin taşıdığı moloz yığınları altında kalarak kötülük gören esnaf üzere mensur edilen hisse senedi yerlerinde faaliyete başlandı.

Selin arkası sıra engel görmesi ve risk dolayısıyla alınan kararla yıkımı gerçekleştirilen iş yerleri ve konutların bulunduğu alanda konutlar ve iş yerleri inşa edildi. Benzeri süre evvel basamak sahiplerinin evlerine taşınmasının ardından İlçe merkezinde yapımı tamamlanan 82 iş yerinin anahtarını konfirmasyon alan esnaf birlikte dükkanlarını açtı.

Yaşanan dominant afetinin arkası sıra kısaca 2 yıldır konteynerde hizmet verdikten sonra işyerine taşınan esnaftan biri olan terzi Ayar Öztürk, “İlçede 20 yılı çok süredir terzilik yapıyorum. Yaşanan yeğin afetinde işyerimiz bölümsel beis görmüştü ancak, buna rağmen risk taşıması zımnında yıkılan binalardaki işyerlerinden biri oldu. Ayrımsız süre devletin bize sağladığı imkanlardan faydalanarak konteynerlerde bakım verdik. Konut ve işyerlerinin tamamlanmasının peşi sıra biz da yıpranmamış işyerimize taşındık. Az Çok memnunuz çünkü çağdaş tıpkı ilçeye erbap olmakla beraber işyerlerimizin konumu bile statüsü bile değişti. Daha mebzul şartlarda hizmet verecek olmaktan bahtiyarlık duyuyorum” dedi.

Dükkanlar iyice, ticari gizil kafile dolayısıyla düşük

İlçede pabuç mağazacılığı özne Gülhan Boya ise o gece değme şeylerini kaybettiklerini belirterek “Dominant afetinin yaşandığı gece dükkanımızdan geriye hiçbir husus kalmamıştı. Hangi varsa kaybetmiştik. Hatta evimiz de zarar görmüştü. Devletimiz gibi olduğunca zararımızı karşılamaya çalıştı. Demincek de devletimizin desteğiyle bakir işyerimize taşınmaya ve ürünlerimizi, yerleştirmeye başladık. Dükkanlarımızdan memnunuz ancak ticari olarak az buçuk zamana ihtiyacımız var. Çünkü başat afetinin peşi sıra ilçe nüfusu barhana etti. Nüfusumuz biraz azaldı. Yeniden kafasız aktarılma için zamana gerekseme var” şeklinde konuştu.

“Afet gecesi işyerinde mahsur kalmıştık”

Baskın afetinin yaşandığı tün işyerinde çalışanlarıyla ve müşterileriyle çevrili kaldığını anlatan Vazıh Evci ise “O gece uzun benzeri geceydi. Tek bitmeyeceğini kasa. İşyerimizde çalışıyorduk baskın çabucak bastırdı ve 11 kişiyle beraber dükkanın dip katına çıktık orada beklemeye başladık. Allah’a şükürler olsun can kaybımız olmadı amma dünyalık kaybımız oldu. Cana gelen mala gelsin dedik öyle de oldu. Mala mevrut engel karşılanıyor. Buraya bile bakir taşındık açılışa hazırlanıyoruz. İnşallah hayırlısı olsun” diye konuştu. – GİRESUNShare: