TMO fındık alımlarına başladı

Yerey Mahsulleri Ofisi (TMO), Ordu’bile fındık alımına başladı.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasının peşi sıra hazırlıklarını tümleç TMO, Kargaşa’nun Altınordu ilçesindeki Tevhit Sanayi Bölgesi’nde antrepo kiraladı.

TMO, başlangıçta “www.tmo.gov.tr” adresi üzerinden randevularını düzlük üreticilerden, Giresun kalite fındığın kilogramını 53, levant kaliteyi 52 ve ölçüsüz kaliteyi 51 liradan alıyor.

Bahçelerin hasadını tamamlayarak ürününü patoza veren ve arkası sıra fındığını kurutan üreticilerin TMO’ya ilgisinin ise ilk dönüş oldukça çok olduğu gözlendi.

Kalabalık Valisi Tuncay Sonel, TMO’nun Altınordu ilçesindeki fındık gurur deposunu ziyaret ederek, çalışmaları yakından inceledi.

Yetkililerden bilgi alan Sonel, gazetecilere, fındığın ön halkı için oldukça cesim benzeri tarım ürünü olduğunu vurgulayarak, “Halen nazik aynı keyifle fındık bahçelerinden ürünlerin hasadı sürüyor.” dedi.

Ordu’bile fındık rekoltesinin 240 bin ton olduğunu anlatım fail Sonel, “Zaman itibarıyla TMO, Cıvıl Cıvıl’üstelik fındık alımlarına başladı. Öncelikle sezonun, eksiksiz üreticilerimize ve büro temsilcilerine kalburüstü olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kalaba ziyareti sırasında açıkladığı fındık fiyatının, üreticiler eliyle memnuniyetle karşılandığını kaydeden Sonel, “Şu anda seçkin aksaklık bulunmayan. TMO düzenli şekilde fındık alımlarına başladı ve devam ediyor. Buraya ürününü getiren çiftçilerin üstelik gayet mutlu olduğunu gördük.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin fındık üretiminde dünyada birinci sırada saha aldığını hatırlatan Sonel, “Ülkemizde de Cıvıl Cıvıl önceki sırada. Dekarda 250 kilograma kadar mahsul aldığımız bahçelerimiz oldu. Burada emek gösteren İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerini birlikte kutluyorum.” sözlerini paylaştı.

Sonel, TMO’ya önce fındık getiren üreticinin yayın analizinin yapıldığı bilgisini dahi vererek, “Üreticimizin verim kalitesi 53 geldi. Bu ürünün eşit karşılığı ise 55,12 lira oldu. Üreticimiz bahçesine hizmet yaptığı zaman verim de gani oluyor.” açıklamasında bulundu.

Üreticiler TMO’nun devrede olmasından memnun

Ordu’üstelik TMO’ya fındık getiren üreticilerden Ali Çipo ise TMO’nun geçen yıllarda olduğu kabilinden bu zaman de devreye alınması karşısında çok mutlu olduklarını söyledi.

İlk kez bu rakamlarda fındık fiyatının açıklandığını aktaran Demir, Cumhur Reisi Erdoğan’a ve emeği geçenlere teşekkürname etti.

Çıpa, bu süreçte Reisicumhur Erdoğan’ın, üreticinin yanı sıra olduğunu belirterek, “Fındığı çokça olanlar bu fiyata seviniyor. Bana bakarak değer haddinden fazla güzel.” dedi.

Aydınlık Yüksel birlikte “TMO’nun fındık alımı yapmasına çokça sevindik. Eğer TMO fındık alımı yapmasa erkin piyasada eşit çokça düşük kalırdı. Burada mağdur olan bile bizler olurduk.” diye niteleyerek konuştu.

Share: