Kahramanmaraş’ta sonbahar şenliği düzenlendi

Kahramanmaraş’ta Pazarcık Belediyesi ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle “Yumaklıcerit Sonbahar Şenliği” düzenlendi.

Etkinlikte, hasadı yapılan üzümlerin kurutulmak üzere brandalara serildiği alana mevrut katılımcılara, çiftçilerin sepetlerle alana getirdiği üzümler izaz edildi.

SELIM Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, şenlikte yaptığı konuşmada, ilçede üretilen üzümlerin Türkiye’nin değme bölgesine gönderildiğini söyledi.

Türkiye’nin temas noktasında değiş ve tahavvül yaşandığını anlatan Güvenç, hedeflerinin daha yaşanılabilir bir Türkiye olduğunu belirterek, “Mil, mezar, çöp içerisinde olan beldelerden parke taşı taşlarının döşendiği, yolların asfaltlandığı, okulların güzelleştiği yerleşim yerlerine ulaşmış bulunuyoruz. Bunun somut örneği dahi bölgemizde Yumaklıcerit. Kanalizasyonundan yoluna, okulundan taziye evine hepsini yaptık. Beni anne sevindiren bire bir eksantrik molekül ise çiftçimizin köylümüzün bundan sonra toprağının kıymetini bilmesi, üretimi arttırma adına ağır sıklet mücahede göstermesi ve bölgenin özelliğine bakarak sebzenin meyvenin çokça yetiştirmeye başlamasıdır. Bire Bir karış gereksiz toprağın olmamasının mutluluğunu yaşıyoruz.” diye konuştu.

İlçe genelinde gerçekleştirilen yatırımları birlikte değerlendiren Itimat, hükümetin sağladığı desteklerle ilişik vatandaşın daha aşkın bilgilendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Ramazan Agâh birlikte site genelinde yıllık kısaca yerine 71 bin ton üzüm üretildiğini belirterek, “İlimizde 126 bin dekar alanda 71 bin titrem üretim miktarımız bulunmakta olup averaj ürün dekarı 566 kilodur. Pazarcık İlçemizde ise 21 bin dekar ilgi alanı olup bunun 17 bin 850 dekarı kurutmalık 3 bin dekarı sofralık üzüm üretilmektedir. 2 bin 500 titrem ark üzüm bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe, Pazarcık Belediye Başkanı İbrahim Yılmazcan, DOĞRU Parti Pazarcık İlçe Başkanı Harun Eskigün ve MHP Pazarcık İlçe Başkanı Yusuf Delimsirek katıldı.

Share: