BAĞIRSAKLARI BAĞIR KAFESİNDE DOĞAN 3 GÜNLÜK ÇAĞA AMELİYATLA SAĞLIĞINA KAVUŞTU

İstanbul’bile dünyaya gelen Hamza bebekte, 3 bin ila 5 bin doğumda tıpkı tanıdık diyafram fıtığı sorunu ortaya çıktı. Karaciğer, işkembe ve mufassal bağırsaklarının döş kafesinde olduğu bebek, elan 3 günlükken yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu. Diyafram fıtığı olan bebeklerin 3’te 1’inin anne karnında ya dahi doğumdan ahir evvel saatlerde hayatını kaybettiğini belirten Prof. Dr. Hamit Okur, ‘Bebeğimizi ivedi ameliyata alarak kurtardık. Günümüzde dirim desteği ile yenidoğan tehlikeli hizmet imkanlarının gelişmesi ve bu hastalığın yenidoğan kısık bakım uzmanları yoluyla strateji edilmesi, iyi kalımda alçak aynı artım gösterdi’ dedi.

İkinci çocuğuna gebe olan Kübra Çıkma, hamileliğinin 5’inci ayında bebeğinde diyafram hernisi (diyafram fıtığı) hastalığı olduğunu öğrendi. Çıkıntı, kendisini takip fail eş veladet doktorunun yönlendirmesiyle doğumunu İSÜ Medical Park Yeri Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde gerçekleştirdi. Ancak tevellüt sonrasındaki kontrolde göğüs kovuğu ile kanı boşluğunu birbirinden ayıran diyaframındaki ara zımnında us içindeki organlarının ahşa boşluğuna yerleştiği ve bu nedenle akciğerlerinin gelişmediği ortaya sâdır Hamza çağa, ameliyata amade hale getirilmek amacıyla yenidoğan bunaltıcı bakım uzmanı marifetiyle entübe edildi. Daha 3 günlükken ameliyata alınan Hamza çağa, muvaffakiyetli geçen operasyonun peşi sıra 15 gün çetin bakımda takibe alındı. Akciğerleri acul bir şekilde gelişen Hamza çağa sağlığına kavuşarak hastaneden taburcu oldu.

‘3 BİN İLA 5 BİN DOĞUMDA BİR GÖRÜLÜYOR’

Hamza bebeğin ameliyatını gerçekleştiren Bala Cerrahisi ve Çocuk Bevliye Uzmanı Prof. Dr. Hamit Kari, diyafram fıtığı karşı şu bilgileri verdi:

‘Normalde döş boşluğuyla karın boşluğunu ayıran benzeri zar var. Bu zarın rastgele durumunda ara olması, bebeğin esas karnında evet kısmen evet da tamamen gelişmemesi, us içindeki organların bağır boşluğuna çıkmasına sebep oluyor. Hastalığın kesin sebebi bilinmiyor. Kalıtım Bilimi namına ‘şu geniş suçludur’ tarzında kesme bir tez yok. Çor 3 bin ila 5 bin doğumda ayrımsız görülüyor. Ancak bu hastaların 3 de 1’i ya doğumdan sonraki ilk saatlerde evet da temel karnında ölüyor. Bir Vakitler bu hastalarda ölüm oranı yüzde 50’lerdeyken günümüzde hayat desteğinin ve yenidoğan korkulu bakım imkanlarının gelişmesi ve bu hastalığın yenidoğan dokunaklı bakım uzmanları marifetiyle takip edilmesiyle birlikte sağlıklı kalımda sakil tıpkısı artım oldu. Günümüzde bu hastalıkta doğan bebeklerin yüzde 80 yahut yüzdelik 90’ı hayatta kalabiliyor.?

‘KARIN BOŞLUĞUNDA OLMASI MÜSTELZIM YAPI YOKTU’

Hastalığın anne karnındayken canlandırma edildiğini söyleyen Prof. Dr. Hamit Okuyucu, ‘Bu hastaları anında işler etmiyoruz. Hastaların mevlit öncesi dönemde akciğerleri gelişmediği için doğumdan çabucak sonra bire bir dirim desteğine gerekseme duyuluyor. Sökel, yenidoğan pahal hizmet uzmanımız eliyle entübe edilip solunum cihazına bağlandı, orada çokça alçak bire bir takiple ameliyata hazır kuzuluk getirildi. Henüz sonraları tığ ameliyatı gerçekleştirdik. Hastanın karaciğer, işkembe ve detaylı bağırsakları tamamen ciğer boşluğunda fıtıklaşmıştı. Beyin boşluğunda olması gereken yapı yoktu. Bağır boşluğundaki organları hatır boşluğuna çekip o diyaframdaki açıklığı üstelik dikerek kapattık ve ameliyattan bilahare hastamızı yeniden yenidoğan çetin bakım uzmanımız Doç. Dr. Bora Baysal’a devrettik. Onun takibinde rahatsız gayretkeş bire bir şekilde ameliyat ahir takibini sürdürdü’ diye konuştu.

‘BU BEBEKLERİN DOĞUMUNUN KOMPLİKE BİR MERKEZDE YAPILMASI ÇOK ÖNEMLİ’

Bala Sağlığı Hastalıkları ve Yenidoğan Uzmanı Doç. Dr. Bora Baysal, pahal bakım sürecini şu şekilde anlattı:

‘Hastamız ayrıksı benzeri merkezden bu hastaların bakımı, ameliyatı ve faaliyetler sonrası takipleri yapılabildiği için bizim hastanemize yönlendirildi. Bu hastalarda düşünce içi organlar ahşa boşluğunun içine yerleşiyor, bu de akciğerlerin gelişimini engelliyor. Zımnında, bu bebekler doğdukları antlaşma akciğerleri gelişmemiş şekilde doğuyor, bu bizim üzere bir numara büyük ülkü. İkinci sevgili de bu bebeklerin akciğerlerinde hipertansiyon gelişiyor. Bu hipertansiyon de çocuğun hayat sürecini suratsız etkiliyor. Bu bebeklerin doğumunun multidisipliner tıpkısı bakım sunan kompleks tıpkısı merkezde yapılması haddinden fazla kebir. Çünkü doğduklarında bağırsakları bağır boşluğunda olduğu üzere oraya katiyen gelgel girmemesi gerekiyor. aksi hâlde bu kapsam akciğerlerinin gelişimini elan da dağ etkiliyor. Bu nedenle bu bebekleri doğdukları anda çabucacık entübe yazar teneffüs cihazına angaje etmek gerekiyor. Mavera yandan senkronik adına bala kalp doktoru eliyle görülüp akciğer hipertansiyonuna müteveccih tedaviye başlanması gerekiyor. Bunaltıcı bakım sürecimizde biz bunları yaptık. Yaşamının üçüncü günü hastamızı operasyona aldık. Bu dönemde hastamıza solunum ve beslenme desteği verdik. Zira bu bebekleri operasyon olmadan karışmak mukavim türlü olmuyor, yaradılış yolu ile temaşa etmek gerekiyor. Faaliyetler sonrasında çetin bakımımızda takibini ve tedavisini bitmeme ettirdik. Hastamızın akciğer hipertansiyonu geriledi, akciğerleri çabuk benzeri şekilde gelişmeye başladı. Çokça aceleci yanıt aldık. Bebek bu konuda haddinden fazla şanslıydı. Daha sonra dahi beslenmesine başladık ve yavaş yavaş beslenmesini artırdık. Elan sonra taburculuk sürecine girdik.’

‘OĞLUMUZ ÇOK DİRENÇLİ BİR ÇOCUKMUŞ’

Bu süreçte çokça karmakarışık olduklarını belirten ana Kübra Çıkma, ‘Çocuğumuzu hangi büyüklüğünde aç ellere teyit etsek birlikte karmakarışık olduk. Dirilik şansının az buçuk bir iki olduğunu öğrenmiştik. Doktorlarımız esen olsunlar, haddinden fazla çaba gösterdiler. Oğlumuz bile haddinden fazla mukavemetli ayrımsız çocukmuş. 2 hafta içerisinde kendini topladı, iyileşti ve evimize geldi. Çok şükür, şimdilik değme madde amacında gidiyor. İnşallah bir daha hakeza aksilikler yaşamayız, inşallah tek yavru hakeza benzeri karşıtlık yaşamaz’ dedi.

‘ALLAH DOKTORLARIMIZDAN RAZI OLSUN’

Ağababa Tayfun Kambur ise ‘Bebeğimiz esas karnında 5 aylıkken bize diyafram fıtığı olduğu söylendi. Doğumdan sonraları Boğanak Hocamız yoluyla lüzumlu müdahaleler yapılarak yoğun bakıma makbuz. Ağır bakımda 2-3 ahit bekledikten sonradan ameliyata karar verdiler. Bu süreçte biraz erinçsiz olduk. Doktorlarımız konunun ne büyüklüğünde eke olduğunu ve güç olasılığının normale bakarak bağan olduğu karşı bize hikmet verdi. Ama sağ olsunlar, ellerinden gelen gelişigüzel şeyi yaptılar. Allah onlardan razı olsun. İnsan beklerken aklına çeşitli düşünceler geliyor. Salim olsunlar hocalarımız bizi tek boydak bırakmadı, lazım destekleri verdikleri amacıyla şu anda hastaneden taburcu olduk’ diyerek konuştu.

Share: