Damadının karaciğeriyle gönül tutundu

Damadının karaciğeriyle emanet tutundu

Eşi ve kızının uymadı, karaciğeri damadı verdi

İSTANBUL – Uykuluk kanseri olan 52 yaşındaki Ercan Kurcan damadının verdiği karaciğerle hayat tutundu. Kurcan, “Karaciğerimde amansız hastalık olduğu tespit edildi, eşim ve kızımın uymadı, damadımınki peyk. İlk tanıştığımızda söylemiştim, güveyi adına değil, enik yerine temizlemek istiyorum diye niteleyerek çünkü yegâne çocuğum var. Benim talebim olmadan karaciğerini verdi, çokça duygulandım” dedi.

Beşiktaş’ta oturan 52 yaşındaki Ercan Kurcan, hissettiği halsizlik ve mide bulantısı kadar şikayetler sonrası geçtiğimiz aylarda hastaneye gitti. Yapılan tetkiklerde Sarılık B’ye sınırlı gelişen siroz tayin edilirken uykuluk kanseri olduğu öğrenildi. Uykuluk nakli gerekliliği ortaya sâdır Kurcan’ın eşi ile damadı ve kızı donör olup olamayacağını öğrenmek tetkikler yaptırdı. Eşi ve kızı donör olmaya uygun bulunmazken damadı 28 yaşındaki Rafet Karamuk’un verici olabileceği öğrenildi. Damadının karaciğerini verebileceğini söylemesi konusunda Kurcan’ın ameliyatı üzere birden işlemlere başlandı. Ameliyata alınan güveyi ve kayınbabanın operasyonu kudretli geçerken mecmu ocak balaban aynı bahtiyarlık yaşadı. Kurcan, damadından alınan karaciğerle yaşama tutunurken tek çocuğu olan kızını evlendirdiği Karamuk’un kendisini çok duygulandırdığını anlattı. Operasyonu ekibiyle alay malay gerçekleştiren Medipol Mega Darülfünun Hastanesi Karaciğer Nakli Merkezi Direktörü Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Saygınlık Altın Varak üstelik otama süreci ve hastalığa ilgilendiren bilgi verdi.

“Alternatiflerin hiç birisi karaciğer nakli üzere ferah son vermiyor”

Hastasının durumuna ait mütekellim Uykuluk Nakli Merkezi Direktörü Prof. Dr. Itibar Varaka, “Hastamız bize karaciğerde Hepatit B’ye mecbur gelişen siroz onun zemininde gelişen 2,5’lik bir amansız hastalık saptanması şikayetiyle yönlendirildi. Esasen tamamen sağlıklıyken 6 ay evvel aynı halsizlik yakınması ergin ve bu şikayeti üstüne yapılan tetkiklerde vücutta Sarılık B virüsü saptanmış. Tığ kendisine bu durumda bildirme ongun tedavinin uykuluk nakli olduğunu söyledik. Eksantrik tedavi alternatifleri var amma sair alternatifler operasyon evet birlikte o bölgeyi yakma kabilinden fakat on paralık birisi uykuluk nakli kabil gani sonuç vermiyor. Tekrarlama riskleri çok faziletkâr o alternatiflerin, kendisi da nakil olmayı akıllıca buldu. Ülkemizde aza armağan sayısı maalesef haddinden fazla sıkıntılı. Elan eski yıllarda milyon başına 7 olan organ nakli sayısı şu anda milyon başına 3’e düştü. Yani artacağı yere ayrımsız düşüş var. Bu düşüşte Covid’in etkisi de haddinden fazla çok oldu. Tığ canlıdan nakilleri bundan sonra yapıyoruz, dünyada üstelik bu konuda Kore’den sonra ikinci tam etkin aktarım yapan ülkeyiz” şeklinde konuştu.

“Nakil amacıyla damadı eğlenceli artık”

Hastasının damadının nakil üzere gönüllü olmasıyla operasyonun hızlı aynı şekilde planlanarak kalburüstü aynı şekilde gerçekleştirildiğini ifade eden Prof. Dr. Değer Altın Varak, “Damadı öne artık, eşi ve kızının koku grupları uyumsuzdu kendisi damadıyla ayrımsız gruptaydı. Donör olabilmek amacıyla ya 0 grubu olan bire bir verici bulunması gerekiyor ya da alıcıyla vericinin soluk grubu tıpkısı olacak. Damadı sıhhatli olsun fahri oldu tomografisini çektik, uykuluk büyüklüğü uygundu, namına kalacak karaciğer yeterliydi. Yağlanma da yoktu, nakillerini gerçekleştirdik. Problemsiz benzeri şekilde taburcu oldu, karaciğer nakli alıcılarımızla imdi para boyu karı oluyoruz. Mal boyu takipler devam ediyor. Ülkemizde 3 milyon Hepatit B taşıyıcısı var. Yüzde 90’ı taşıcıyı olduklarının farkında değil, hastamızda farkında değilmiş doğrusu rahatsızlık hissettiği zaman kişileştirme konmuş. Sarılık B haddinden fazla sinsi aynı virüs.1998 öncesinde aşılanmamışsa vatandaşlar o ahit herkesin kesinkes afiyet kuruluşlarına gidip imtihan yaptırmasını öneriyoruz. Zira taşıyıcıların yüzdelik 90’ı farkında değiller. Hastalar bundan sonra tek husus yapılamayacak evrelere geldikten sonraları metastaz yaptıktan sonraları birlikte başvurabiliyorlar” dedi.

“Çağa olarak bağışlamak istiyorum demiştim, damadım gönüllü oldu”

Şikayetleri sonrası hastaneye giden ve karaciğer kanseri olduğunu öğrenen 52 yaşındaki Ercan Kurcan şöyle konuştu: “Doktora başvurdum, hematolojiye yönlendirdi, değişik amal yapıldı sonraları karaciğerimde sav olduğu ortaya daha çok. Kanserden şüphelenildi, buraya yönlendirdiler. Tetkikler yapıldı, karaciğerde amansız hastalık olduğu tayin edildi. Eşimi, kızımı ve damadımı tetkiklere gönderdim, eşim ve kızımınki uymadı, damadımınki uydu ondan aldık. Haddinden Fazla yara hissediyor âdem kendisini ancak Allah’a şükür damadınki uydu. Zaten kendisi fahri oldu o şekilde hallettik. İlk tanıştığımızda birlikte ona söylemiştim seni güveyi kendisine değil, yavru kendisine soldurmak istiyorum diye çünkü biricik çocuğum var. Benim talebim olmadan verdi. İnsan içine girmeden, yaşamadan anlamıyor herkesi örgen bağışı yapmaya çağırma ediyorum”

“İkimiz dahi iyiyiz, bence haddinden fazla faal bir bent oldu aramızda”

Eşiyle 3 yıl önceki evlendiğini ve kayınbabası üzere uykuluk arayışı başladığında tek doğaç verebileceğini söylediğini ifade fail 28 yaşındaki Rafet Karamuk, “Evde eşime de söylemiştim ego verici olabilirim diyerek, elhak ayrımsız tek benim ağır ezgi imdi. Başka kimsenin da başvurmasına ister kalmadı. Fahri adına ben verdim. Utanmak tabi kim da oluyor ama haddinden fazla düşünmedim. Kırıcı gideceğini tek düşünmedim, bütün dolgunca düşündüm ongun oldu haddinden fazla şükür. İkimiz dahi iyiyiz, bence haddinden fazla hayatiyetli benzeri rabıta oldu aramızda zaten esasen beri ocak gibiyiz. 3 kişilerdi 4 can olduk, tıpkı oğlumuz oldu ilkokul emanet olduk. Doğrusu bir tane kızları olan Esra’yı bana verdiler. O yüzden ailemiz, bağımız elan güçlendi. Uzuv bağışları kadavradan olsa tabi ki daha iyi tamam çünkü doğrusu yerey altına giriyor beden” ifadelerini kullandı.

Share: