TDP Genel Başkanı Sarıgül, Kastamonu’da konuştu Açıklaması

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Uluslar (BM) Genel Müesses’ndaki konuşmasına ilişkin, “Avrupa’nın şımarık çocuğu Yunanistan’a Konfedere Milletlerde vacip ibret verilmiştir.” dedi.

Kastamonu E Tipi Kapalı ve Vazıh Ukubet İnfaz Kurumu uğrunda basın açıklamasında bulunan Sarıgül, 61 cezaevinin önünden af çağrısı yaptıklarını belirtti.

Kovid-19 nedeniyle hızlı anlık yapıldığını ve gözden kaçan bazı konular olduğunu müstakbel süren Sarıgül, “Bu baht mahkumları amacıyla, el birliği hukukunun yeni baştan tahsis edilmesi üzere, toplumda yıpranmamış benzeri kaynaşma, toplumda inşallah baştan bir hazar olması için bilcümle siyasi partileri sosyal hazar ve kardeşlik hukuku amacıyla affet Türkiye’m kampanyasına destek vermeye davet ediyorum. Bu noktada Milliyetçi Akım Partisinin ve Demokratik Sol Partinin atmış olduğu aşama akıbet kademe değerlidir.” diye niteleyerek konuştu.

Bir basın mensubunun “Altılı Ganyan masanın HDP’ye bakanlık vereceğiyle ilişkin ağız dalaşı başladı, partinizin bu konudaki düşüncesini hıfzetmek istiyoruz?” sorusu üstüne Sarıgül, şunları kaydetti:

“Türkiye Değişim Partisi namına politik partilerle teşrikimesai ve ağır birliği değme devir yapılmasından yanayız ama Türkiye Değiş Partisi yerine yapacağımız teşrikimesai ve bati birliği herhangi bir ahit atalarımızın, dedelerimizin, ecdatlarımızın kanlarıyla oluşan kamer ayan bayrağımızdan yanadır. Gelişigüzel zaman Türkiye Değişim Partisinin yapacağı iş birliği toprağımızdan yanadır. Hudut ve öncü birliği diyen bir nice politik partiyle görüşmelerimize devam ediyoruz ama siyasi partiler arasındaki gelişim birliğini ve ciddi birliğini yadırgamıyoruz.”

Gündeme ait değerlendirmelerde kâin Sarıgül, İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu’nun, 2019’üstelik yaptığı basın açıklamasında, Faziletkâr Seçim Yerleşmiş (YSK) üyelerine taşlama ettiği gerekçesiyle yargılanmasıyla ilişkin, kendisinin bile uray başkanlığı yaptığını hatırlatarak, belediye başkanlarının umumi siyasete haddinden fazla aşkın girmemesi gerektiğini söyledi.

Seçim bittikten sonraları sandıktan sâdır iradeye tırsmak hissetmek gerektiğini tamlayan Sarıgül, “Belediye başkanlarıyla temas zaman iddialaşmak, belediye başkanlarını temas an yargıya ertelemek, şehremaneti başkanlarının himmet şevkini kırmayı dahi tığ akilane bulmayız. Türkiye Değiş Partisi namına inancımız, sandığa ve milletin oylarına imtina etmek duymaktır.” ifadelerini kullandı.

Amerika Bir Devletleri’nin Yunanistan konusunda çift taraflı oynadığını ve Yunanistan’ı tıpkısı eyaleti olarak gördüğünü dile getiren Sarıgül, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Birleşmiş Milletlerin 77. Genel Oturmuş görüşmelerinde yaptığı konuşmaya meni ederek, şunları kaydetti:

“NATO bile Amerika’nın adeta bir aparatı yerinde. Amerika Birleşik Devletleri’ne Kastamonu’dan sesleniyorum, ayrıcalıklı tutumunuzdan vazgeçin. Mademki Kıbrıs Rum kesimindeki ambargoyu kaldırıyorsunuz, o ant Kıbrıs Türk kesimindeki ambargoyu üstelik kaldırmanız geçişsiz. NATO ve Amerika Yunanistan’a ayrıcalıklı davranıyor. Mürekkep Milletlerde Sayın Reisicumhur’nın yapmış olduğu müracaat, özellikle Kıbrıs Küçük Asya Kesimi’nin tanınmasını kınaması, NATO’nun yaptığı ayrıcalıkları gündeme getirmesi Türkiye Cumhuriyeti yerine bize şunu gösteriyor; Tığ bağırsak politikada ayrımlı şeyler düşünebiliriz, sağlıkta, eğitimde, ticarette, engellilerde, emeklilerde, öğretmenlerde farklı şeyler düşünebiliriz amma dış siyaset bahis konusu olduğu antlaşma Türkiye Değiş Partisi adına rastgele ahit devletimizin yanında onurla ve gururla saha alırız. Zira Türkiye Değişim Partisi üzere önce devletimiz sonradan partimiz dirimsel. Bu nedenle, Avrupa’nın şımarık çocuğu Yunanistan’a Konfedere Milletlerde muktezi öğüt verilmiştir.”

Sarıgül, konuşmasının ardından site merkezinde esnafı musahabe ederek, vatandaşlarla foto çektirdi.

Share: