Belçika ve Hollanda otomatlar ve süpermarketlerde sigara satışını yasaklıyor

Belçika ve Hollanda, toplumda esrar ürünlerine ulaşımı ve sigara satışını en örgen uğratmak üzere önlemleri henüz üstelik sıkılaştırıyor.

Belçika hükümetinin, gençlerin çabucak ulaşabildiği eşya içecek sektöründeki sigara otomatlarını tamamen tahammül kararı, meclis eliyle onaylandı.

Sigara ve kötü reklamları üzerine kaskatı önlemler düzlük Belçika federal hükümeti, sigara otomatları konusunda bile sınırlama getirdi.

Temsilciler Meclisi’nde onaylanan kullanılmamış hükümet önerisine bakarak, sigara otomatları süpermarketler dışında yasaklanacak.

Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra önümüzdeki yıl yürürlüğe girecek olan düzenlemeye göre, sigara otomatları yemeden içmeden süpermarketlerin bâtın bölümünde düzlük matlup ve yaş sınırlaması olan özel paralarla kullanılacak.

Düzenleme, tütün ürünlerini elan beş altı erişilebilir hale getirmeyi ve olmuş olmayanlara sigara komutan yasağının uygulamasını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Afiyet Bakanlığı’na bakarak, sigara otomatları genellikle geceleri, sıklıkla dahi gençlerin uğrak yeri olan yerlerde bulunuyor. Prensipte 18 yaşından küçüklerin otomatlardan sigara almasını kırıcı ‘gözyaşı sınırlamalı madeni paralar’ kullanılmasına karşın olmuş olmayanlar bile bunları amelî elde edebiliyor.

Süpermarketlerde, otomatlar tüketicinin gözünden uzak olduğu ve kasada gözyaşı doğrulaması cins olduğu için şimdilik izin veriliyor.

Hollanda henüz alçak önlemlere hazırlanıyor

Hollanda ise 2032 yılından itibaren sigara ve farklı yaman ürünlerinin satışına yemeden içmeden esrar dükkanlarında müsaade verecek.

Hollanda hükümeti, 2024’kap itibaren süper marketlerde sigara satışını ağız ağıza yasaklayacak. İnternet üzerinden sigara ve kötü ürünleri satışına bile akıbet verilecek.

Hükümet, sigara içilmesine müsaade verilen alanların sayısını dahi azaltacak. 2025 yılından itibaren baziçe parklarında ve spor alanlarında sigara içmenin yasaklanması planlanıyor.

Ülkede 2030 yılına büyüklüğünde benzen istasyonları ve bakkal dükkanlarında sigara satışı devam edecek.

Hollandalı amme yayıncısı NOS’a bakarak, bu tarihten sonraları kademeli adına umumi bir satma yasağı uygulanmaya başlayacak.

Hükümetin planına göre, 2032 yılından itibaren yalnız kötü dükkanlarından sigara alınabilecek. Bunun dışında hiçbir yerde sigara satışı olmayacak.

Hollanda hükümeti, sigara fiyatlarını dahi arttırmayı planlıyor. Şu anda ortalama 8 euro olan aynı paket sigaranın, 2024’te tahminî 1,5 euro elan fiyatlı olması öngörülüyor.

Hükümet, tütündeki ÖTV artışı ile her an elan fazla kişinin sigarayı bırakmasını sağlamayı amaçlıyor.

Hollanda hükümetinin hedefi, 2040 yılında hiçbir gencin sigara içmeye başlamadığı bire bir sosyete fotoğraflamak.

Share: