AFGAN GAZETECİ SAADAT’A 6 YILA KADAR HAPİS İSTENDİ

Sosyal iletişim araçları hesabı Youtube üzerinden Afganlara müteveccih söylemlere tepki göstererek, paylaştığı videosundaki sözleri dolayısıyla için ifadesi uyarlanmak amacıyla yakalama kararı çıkarılan Afganistanlı serbest gazeteci Sunatullah Saadat hakkındaki sormaca tamamlandı. Müddeiumumilik, Saadat’a 6 yıla kadar mahbes talebiyle sevgili açtı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosunca hazırlanan iddianamede, 9 Ağustos 2021’de toplumsal medya paylaşımlarında “Afgan toplumsal medya kullanıcısı Türk milletine hakaret etti” şeklindeki malumat ve paylaşımlarla meydan alan video içeriğine ilişkin youtube videosu bulunduğu kaydedilerek, sakil hakkında resen soruşturma başlatıldığı belirtildi. Ara Sıra vatandaşlar yoluyla CİMER’e yapılan ihbarlar sonucu Kırşehir ve Antalya’da açılan soruşturmaların birleştirildiği kaydedildi.

İstanbul Güvenlik Bölüm Müdürlüğünce yapılan araştırı sonucunda videonun Afganistan vatandaşı Sunattullah Saadat’a ilişkin olduğu tayin edildi. Saadat’ın youtube videosunun çözümlemesinde, “Beyefendi diyorsun kim geride küsurat eğitilmemiş, zat ülkenizde gençler ne halde? Dünyada ilkokul kuruş amacıyla, on liralık amacıyla hangi işleri yapmıyorlar? Ülkemiz savaşla bozmuşsa sizin ülkenizi ferhengle kültürle bozmuş. Bin şerha cami var Türkiye’de salat kılan var mı? Gençleriniz yirmiden adi lafız biliyor mu? evet illet bu kadar ayrımcılık” sözlerinin tespit edildiği belirtildi. Şüpheliye ulaşılamaması konusunda 13 Ağustos 2021’de ifadesi içerlemek üzere yakalama kararı verildi.

ASLİYE CEZA MAHKEMESİNDE YARGILANACAK

Sunattullah Saadat karşı, “Halkın ayrımsız kesimini sosyal tabaka, diyanet, idrak, seks, bölge farklılığına dayanarak aşikâre aşağılama” ve “Halkı garaz ve düşmanlığa hüveyda tahrik ika” suçlarından bütün 2 sene 3 aydan 6 yıla kadar delik arzu edildi. Dava, İstanbul Esas Ukubet Mahkemesinde görülecek. Mavera yandan, dalavereli hakkındaki Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, TBMM’yi, hükümeti ve devletin önem organlarını hüveyda tenzil” suçundan açılan anket ise bitmeme ediyor.

– İstanbul

Share: