Zelenski ile telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tek Yanlı referandumlar diplomatik süreci zora sokar

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Fehamet Başkanı Volodimir Zelenski ile Rusya’nın obstrüksiyon ettiği dört bölgede plebisit yapmasının peşi sıra ilk defa telefonla görüştü. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan izah ile görüşmenin detayları muhtemelen oldu.

”ESİR TAKASINDAN MEMNUNUZ”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı yaptığı açıklamada iki liderin, Rusya-Ukrayna Savaşı’yla ilişik gelişmeler değerlendirildiğini ve Erdoğan’ın görüşmede, tafsilatlı süredir üstünde çalıştıkları Rusya-Ukrayna arasındaki hava değişimini başarıyla sonuçlandırmış olmaktan nazik sevinme duyduğunu ifade ettiğini söyledi.

ASKERDEN ARINDIRILMIŞ HAVZA TEKLİFİ

Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracına müteveccih mutabakatın işlediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, analog bir yaklaşımın Zaporijya Nükleer Santrali bağlamında da sergilenebileceğini, santralin çevresinde askerden arındırılmış tıpkı bölgenin tesisi yönünde vacip arabuluculuk ve kolaylaştırıcılık teklifinin geçerli olduğunu dile getirdi.

”BARIŞCIL MÜZAKARE YOLU İÇİN KATKI SUNMAYA HAZIRIZ”

Ukrayna’nın Zalim kontrolü altındaki gâh bölgelerinde tek taraflı referandumlar düzenlenmesinin diplomatik sürecin canlandırılması çabalarını zora sokacağına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, savaşın barışsever danışmalar tarafından çözümü için gereken herhangi bir türlü katkıyı sunmaya amade olduklarını kaydetti.Share: