Vekil Kurum’dan

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Gurur, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında 1 milyon hane arsası ve 10 bin işyeri üzere başvuru detaylarını anlattığı içtimai iletişim araçları hesabından video sıkıntı olarak paylaştı.

”ARSA DAĞILIMLARINI İLLERE VE İLÇELERE BAKARAK BELİRLEDİK”

Vekil Amaç Çalım, 1 milyon bölük gayeli arsanın dağılımını illere ve ilçelere göre yaptıklarını belirterek, “81 ilimizde arsaların yüzde 40’ını site merkezlerinde, yüzde 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik. Milletimizin istifadesine sunacağımız bütün 1 milyon bölük gayeli arsamızın bazı illerdeki dağılımını birlikte katılmak isterim. 50 bin İstanbul’üstelik, 100 bin Ankara’bile, 25 bin İzmir’da, 45 bin Gaziantep’te, 55 bin Konya’üstelik, 25 bin Kayseri’bile, 30 bin Diyarbakır’de, 28 bin Eskişehir’da, 26 bin 700 Van’üstelik, 23 bin Antalya’bile atılmak amacıyla 81 ilimizde; 1 milyon konut amaçlı arsamızı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” dedi.

”HEM KONUTA HEM ARSAYA BAŞVURABİLİRLER”

Bakan Gelgel, vatandaşların arzuladıkları yuvalarını faizsiz ayrımsız şekilde, çakılı ve akıllıca ödeme koşullarıyla; altyapısı bütün, imar planı müstahzar arsalarda nesir edebileceklerini anlatım etti. Gerekli teknik ve hukuki destekleri Vekâlet ve Toplu Basamak İdaresi Başkanlığı (TOKİ) olarak ayrıcasız herhangi bir vatandaşa sunulacağını belirten Bakan Alım, “Vatandaşımız hem konuta hem da basamak amaçlı arsaya başvuru yapabilir. Temas ikisinin dahi kurasına katılabilir. Eğer ikisi ansızın çıkarsa birini yeğleme ederek aile sahibi türlü” ifadelerini kullandı.

”ARALIK AYINDA TAPULARI VERECEĞİZ”

Kura ile vatandaşlara verilecek arsaları iki gruba ayırdıklarını ifade eden Nazır Amaç Alım şunları söyledi: “İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan özgür parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta birlikte parseller bulunuyor. Yine müşterek parsellerde türe sahiplerinin çoğunluk sağlamaları yerinde TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları yapma hususunda birlikte değme cins proje desteğini verecek. Bu parsellerde mensur edilecek binalar destek zait 4-5 kalpsiz geçmeyecek. Müstakil parsellerde ise adalet sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini nesir edebilecekler. İnşallah; genişlik geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz. Çatlak kocaoğlan itibariyle planları onaylanan illerde ve ilçelerde türe sahipleri galiba olan arsaların tapularını vatandaşlarımıza inşallah konfirmasyon edeceğiz.

FİYATLARI AÇIKLADI

Bağımsız parsel grubundaki arsalarımız 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 1604 liradan başlayan çakılı ödemelerle, 10 sene vadeyle faizsiz şekilde ödenebilecek. Müşterek parsellerin ödemesi ise, 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 937 liradan başlayan taksitlerle yeniden 10 yıl vadeyle, faizsiz ve çakılı ödemelerle yapılabilecek.”

“TOPLUMSAL KONUTLARIN TEMELİ EKİM AYINDA”

Toplumsal konutların temellerinin 25 Ekim’birlikte atılacağını hatırlatan Icra Vekili Çekicilik, “İnşallah sosyal konutlarımızın önce temellerini Ankara’dahi, Cumhuriyetimizin başkentinde atacağız. Bu anlamda; 25 Ekim’üstelik, Ankara, Afyon, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak başlamak için 17 ilde 5.000 konutun temellerini Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, milletimizle alay malay atacağız” dedi.

“İŞ YERLERİNİN TEMELİ 2022 YILI BİTMEDEN ATILACAK”

Bakan Gelgel, 50 bin iş yeri üzere ise önceki etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilde toplamda; 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin yeni işyerinin hizmete sunulacağını ifade ederek, “Bu işyerlerimizi dahi, 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle; 120 kamer vadeyle sanayicimize, genç girişimcilerimize sunacağız. İnşallah sanayi hisse senedi yerlerimizin de temellerini 2022 yılı bitmeden atacağız. Bu hisse senedi yerlerimiz; ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına, 10 binlerce yıpranmamış eklenmiş istihdam sağlayacak” dedi.

”2 TRİLYONDAN ÇOK EKONOMİK HAREKETLİLİĞE SEBEP OLACAK”

Nazır Çalım, 2003 yılı esasen itibaren üretilen içtimai hane sayısının 2 milyona, başka projelerle gelişigüzel kerem adına üretilen konutlarda oturan yurttaş sayısının dahi 10 milyonun üzerine çıkarılacağını vurgulayarak, “Envestisman miktarı 900 bilyon liralık olan toplumsal bölük hamlemizin, ayrıksı sektörlerimizi dahi tetikleyerek; 2 trilyon liradan çok konuşu hareketliliğe dil olacağına ilgiyle inanıyoruz. Ego milletimizin talepleri doğrultusunda hazırlanan ‘Milletin projesi İlk Evim, İlk İş Yerim Toplumsal Göz Hamlemizin’ beher hak sahibi vatandaşımız için, ülkemiz ve milletimiz için berceste, hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerine saha verdi.

Share: